Jesteś tutaj:

Ocieplanie poddasza krok po kroku

Ocieplenie poddasza pianką krok po kroku

Przygotowanie poddasza pod ocieplenie pianką nie różni się zbytnio od przygotowania pod np. ocieplenie wykonywane z wełny. Nie mniej jednak pragniemy Państwu przypomnieć o kilku elementach, o których często się zapomina, a wpływają one na energooszczędność domu.

Najważniejszym aspektem przy wykonywaniu izolacji jest zachowanie jej ciągłości – inaczej mówiąc zachowanie najwyższej szczelności. Tylko szczelnie wykonana izolacja domu, pozbawiona mostków termicznych zapewni wysoki komfort termiczny dla jego mieszkańców. Dzięki ocieplaniu natryskową pianką poliuretanową jesteśmy w stanie wyeliminować najsłabsze punkty każdej, nawet tej najbardziej skomplikowanej konstrukcji dachowej, ale żeby spełniło ona swą rolę, należy zwrócić uwagę na kilka miejsc, które postaramy się Państwu przedstawić w tym poradniku, opisując jak krok po kroku przygotować poddasze pod ocieplenie pianką PUR.

KROK 1: Montaż wieszaków

Aby zachować ciągłość wykonanej izolacji poddasza użytkowego, przed natryskiem pianki zaleca się zamontowanie na krokwiach i jętkach (w przypadku ocieplania stropu) uchwytów pod stelaż płyt g-k. Niezależnie od rodzaju zastosowanych wieszaków (kotwy grzybkowe, bądź typu ES), należy przygotować je prawidłowo na wymaganą odległość od krokwi – odległość ta uzależniona jest od grubości wykonywanej izolacji i ustalana jest zawsze z naszymi doradcami techniczno-handlowymi.

W przypadku ocieplania poddasza nieużytkowego, nie ma potrzeby montażu wieszaków.

KROK 2: „Zaślepienie murłaty”

W celu zapewnienia najwyższego standardu ocieplenia, wykonana izolacja poddasza pianką powinna łączyć się z ociepleniem elewacji, tak aby na ich styku nie powstał mostek termiczny. W przypadku kiedy izolacja termiczna elewacji została już wykonana, można od razu przystąpić do wykonywania natrysku pianki. Jednak kiedy nie ma jeszcze ocieplenia elewacji, należy to miejsce „zaślepić”. Najprostszym i najszybszym rozwiązaniem jest przycięcie na odpowiedni wymiar płyty styropianowej (2-3cm grubości) i zamocować w miejscu brakującej izolacji. Dzięki temu, pianka przyklei się doskonale do powierzchni styropianu, dokładnie wypełniając tą przestrzeń, a ekipa wykonująca ocieplenie elewacji „doklei” się bezproblemowo do zamocowanej wcześniej płyty styropianowej, co zapewni ciągłość izolacji.

KROK 3: Obróbka okien dachowych

Kolejnym miejscem, na które należy zwrócić baczną uwagę, są okna dachowe. Aby zapewnić najwyższą szczelność przy ich ocieplaniu, zaleca się zamontowanie przed natryskiem skrzynek okiennych. Niezależnie od rodzaju obróbki okna dachowego, czy to z płyt g-k, czy płyt OSB/MFP, ich wcześniejsze zamontowanie zagwarantuje, że wykonany natrysk pianki dokładnie wypełni przestrzeń miedzy krokwią, a zastosowaną płytą do obróbki okna dachowego.

KROK 4: Sprawdzenie ścian szczytowych i działowych

Aby wyeliminować wszelkie słabe punktu ocieplanego dachu, należy zwrócić uwagę, czy ściany szczytowe i działowe posiadają odpowiednią przestrzeń do linii dachu na izolację termiczną. Ściany szczytowe powinny mieć już założoną izolację przed wykonaniem natrysku pianki. Natomiast przestrzeń nad ścianami działowymi zostanie ocieplona podczas wykonywania natrysku pianki.

Na budowach można zastać różne sytuacje i nierzadko spotyka się z sytuacją, kiedy to ściany te wymurowane są aż pod sam dach. W takich przypadkach zaleca się ich wycięcie i w przypadku ścian szczytowych zamontowanie izolacji np. ze styropianu. Istnieje również możliwość wypełnienia luki nad ścianami szczytowymi pianką natryskową podczas wykonywania ocieplenia poddasza, ale tylko w przypadku swobodnego dostępu do tej przestrzeni – do ustalenia z naszymi doradcami techniczno-handlowymi.

KROK 5: Obróbka komina

Jeżeli w ocieplanym domu komin wybudowany jest metodą tradycyjną, tzn. wymurowany z cegieł, należy wykonać opaskę z samoprzylepnej maty z wełny mineralnej. Jest to zalecane zabezpieczenie dla ochrony elementów okalających komin w sytuacjach zapalenia się sadzy w kominie. W przypadku nowych, kominów systemowych taka opaska nie jest wymagana.

KROK 6: Instalacje

Kolejnym etapem, który należy uwzględnić przed wykonaniem izolacji poddasza pianką PUR jest przeprowadzenie wszelkich instalacji: elektryka, wentylacja, instalacja fotowoltaiczna, solarna, czy nawet instalacja wodno-kanalizacyjna w przypadku ocieplania ścian domów szkieletowych. Podczas wykonywania instalacji elektrycznej, przewody powinny znajdować się w peszlach, natomiast w przypadku montowania przewodów wentylacyjnych, zaleca się ich montaż w taki sposób, aby zostawić dodatkową przestrzeń między przewodami a dachem na dodatkową warstwę izolacji.

Jeżeli nasze poddasze zostało przygotowane tak jak opisano to w krokach 1-6, można przystąpić do wykonywania natrysku pianki. Tak przygotowane poddasze pod ocieplenie pianką znacznie przyśpieszy proces instalacji, a wykonana izolacja będzie się charakteryzowała wysoką szczelnością, co z pewnością przełoży się na zmniejszenie kosztów związanych z ogrzewaniem budynku, jak również i jego klimatyzowaniem oraz zapewni wysoki komfort termiczny dla jego mieszkańców.

KROK 7: Zabudowa poddasza

Po wykonanym natrysku pianki PUR i wentylowaniu pomieszczeń przez co najmniej 24h można przystąpić do kolejnego etapu, jakim jest montaż profili pod zabudowę poddasza i następnie do montowania już wykończenia np. z płyt g-k. Przy wykonywaniu ocieplenia poddasza pianką kanadyjskiego producenta ICYNENE, w większości przypadków nie ma potrzeby zastosowania paro izolacji, co potwierdzają przeprowadzone badania na ocenę właściwości higrotermicznych przegród w renomowanym niemieckim instytucie Fraunhofer IBP. Jednak w pomieszczeniach tzw. „mokrych”, niezależnie od rodzaju zastosowanej pianki należy obowiązkowo zastosować folię paro izolacyjną między wykonaną izolacją, a wykończeniem np. z płyt g-k.

Pragniemy tutaj dodać, iż w razie potrzeby piankę można swobodnie dociąć – jest to materiał bardzo łatwy do ewentualnej obróbki.

UWAGA:

Przedstawione informacje w niniejszym poradniku oparte są na wieloletnim doświadczeniu firmy CELS i dotyczą wyłącznie produktów stosowanych przez nasza firmę. Ocieplone przez naszą firmę tak przygotowane poddasza, potwierdzone są licznymi testami szczelności i badaniami termowizyjnymi. W razie jakichkolwiek pytań, bądź wątpliwości co do przygotowania poddasza pod ocieplenie pianką PUR, zapraszamy do kontaktu z naszymi doradcami techniczno-handlowymi.

Umów się na bezpłatny pomiar - Służymy fachową poradą i miłą obsługą

Umów się na bezpłatny pomiar
Służymy fachową poradą i miłą obsługą.

Kliknij tutaj


CELS Mariusz Butkiewicz - Polecają Nas Oferteo.pl
CELS Mariusz Butkiewicz