Pianka poliuretanowa – właściwości
W firmie CELS wykorzystujemy do pracy najlepszą piankę poliuretanową na rynku o doskonałych właściwościach izolujących, Soudafoam SPF. Firma Soudal dba o jakość, wykorzystując w procesie produkcji najnowszą technologię, nowoczesne i zarazem autorskie rozwiązania techniczne. Co ciekawe, pianka poliuretanowa ma bardzo dobre właściwości akustyczne oraz wysoką izolacyjnością, a także bardzo szybką instalację na budynku. Poznaj właściwości fizyczne pianki poliuretanowej wykorzystywanej w firmie CELS.
Uzyskaj fachową poradę
Masz pytania? Chciałbyś umówić się na bezpłatny pomiar?
Skontaktuj się z nami – służymy pomocą.
Czym jest pianka poliuretanowa PUR?
Pianka poliuretanowa to jeden z nowszych materiałów budowlanych z sektora izolacji, wykorzystywany do ocieplania nowych budynków oraz termomodernizacji obiektów już istniejących. Do nakładania pianki wykorzystuje się specjalne urządzenie natryskowe o dużej mocy, odpowiednie do nałożenia pianki także w szczeliny praktycznie niewidoczne gołym okiem. W przeciwieństwie do innych materiałów pianka poliuretanowa PUR wyróżnia się właściwościami termicznymi. Dzięki dużej przyczepności do wszystkich powierzchni znakomicie likwiduje ryzyko wystąpienia mostków cieplnych. To jednak niejedyne właściwości pianki PUR.
Pianka poliuretanowa ma właściwości fizyczne odpowiednie do większości zastosowań, a jej największą zaletą jest zwiększenie objętości po aplikacji nawet 120-krotnie w stosunku do objętości pierwotnej. Tym samym pianka znakomicie wypełnia szczeliny a także trudno dostępne miejsca, nie pozwalając na pozostawienie pustych przestrzeni w zasadzie w żadnym miejscu.
Rodzaje pianek PUR
Pianka występuje w formie zamknięto- komórkowej oraz otwartokomórkowej.
Wariant otwartokomórkowy po właściwej aplikacji na zbliżeniu przypomina swoją struktura gąbkę, gdyż w minimum 80% jej komórki pozostają całkowicie otwarte i wypełnione powietrzem. Tym samym otwartokomórkowa pianka PUR jest lekka i nie nadwyręża konstrukcji nośnych, a także przepuszcza parę wodną i izoluje pomieszczenie akustycznie, dlatego jest stosowana najczęściej, na poddaszach w domach jednorodzinnych.
Z kolei pianka zamkniętokomórkowa jest złożona w 80% z komórek o zamkniętej budowie, wypełnionych gazem. Ten rodzaj pianki ma zupełnie inne właściwości. Jest cięższa, dlatego charakteryzuje się niską paroprzepuszczalnością i nie pozwala na swobodne odprowadzanie pary wodnej, stosuje się ją do izolacji: fundamentów, posadzek lub np. podłogi na gruncie.
Pianka poliuretanowa – właściwości fizyczne w pigułce
Właściwości fizyczne pianki poliuretanowej to przede wszystkim, szybkość montażu, która pozwala na stworzenie szczelnej struktury już w ciągu jednego dnia roboczego. Aplikacja jest bezpieczna dla zdrowia i życia domowników lub użytkowników. Po wykonaniu pianka poliuretanowa pozostaje w tym samym stanie przez wiele lat w zamkniętej przegrodzie. Nie ulega kruszeniu i utlenianiu się oraz pyleniu, dlatego zapewnia identyczne właściwości niezależnie od czasu, jaki upłynął od instalacji. Właściwości akustyczne pianki poliuretanowej pozwalają na stworzenie odizolowanych przestrzeni zapewniających wysoki poziom komfortu.
Właściwości pianki zamknięto- komórkowej w liczbach
Pianka poliuretanowa ma także właściwości, które warto wyrazić wyłącznie w liczbach. Najważniejsza jest z pewnością izolacyjność. Deklaracja właściwości użytkowych Soudofoam SPF zapewnia, że grubość powłoki pianki poliuretanowej 25 milimetrów po wyschnięciu gwarantuje przewodność cieplną lambda na poziomie 0,028 W/(m·K). W przypadku warstwy o grubości 100 mm jest to już 0,026, a w przypadku warstwy o grubości 200 mm – 0,025 W/(m·K).
Podobnie jest z poziomem oporu cieplnego. W aplikacji o grubości 25 mm opór cieplny obustronnie i jednostronnie przepuszczalny wynosi 0,90 m2·W/K, a dwustronnie szczelny 1,10 m2·W/K. Przy grubości powłoki 100 mm parametry te wynoszą kolejno 3,80 / 4,00 / 4,40.
Przykładowa galeria: