Skip to main content

Doskonały komfort termiczny przez cały rok, tłumienie hałasu dobiegającego z zewnątrz i zdrowy mikroklimat w domu – to tylko niektóre z zalet prawidłowo wykonanego ocieplenia budynku. Pojawia się jednak pytanie: który z dostępnych na rynku materiałów izolacyjnych jest najlepszy? 

Wiele osób zastanawia się, czy lepszym wyborem jest wełna skalna, czy mineralna szklana, dlatego też w dzisiejszym wpisie postanowiliśmy pomóc wszystkim niezdecydowanym. Z czego wykonana jest wełna skalna i jakimi właściwościami może się pochwalić ten materiał rekomendowany przez nas do ocieplenia poddasza oraz ocieplania budynku? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej.

Wełna skalna – co to takiego?

Zacznijmy od podstaw, a więc tego czym w ogóle jest materiał cieszący się coraz większą popularnością wśród osób poszukujących trwałych i efektywnych rozwiązań umożliwiających skuteczne ocieplenie domu.

Wełna skalna to nic innego jak specyficzny rodzaj wełny mineralnej, który powstaje na skutek połączenia ze sobą bazaltu, dolomitu, gabro oraz/lub kruszywa wapiennego dodatkowo wzbogaconego o dodatek brykietu mineralnego, a więc materiału powstającego w procesie recyklingu. Wspomniane rodzaje skał łączy się ze sobą poprzez roztopienie ich w bardzo wysokiej temperaturze osiągającej wartość przekraczającą nawet 1400°C, a następnie poddaje się je procesowi rozwłókniania. W kolejnym etapie poszczególne, powstałe włókna scala się, wykorzystując do tego celu specjalny rodzaj żywicy i formuje z nich maty, otuliny bądź płyty wykorzystywane następnie właśnie do ocieplenia domu wełną skalną.

Ocieplenie budynku wełną skalną: 6 najważniejszych zalet przemawiających za tym rozwiązaniem

Doskonała termoizolacja

Marzysz o komfortowych warunkach w Twoich własnych czterech kątach przez cały okrągły rok? W utrzymaniu optymalnej temperatury pomoże Ci właśnie wełna skalna, której cechą charakterystyczną jest godna podziwu izolacyjność. To właśnie ona umożliwia utrzymanie przyjemnego chłodu w pomieszczeniach podczas nawet najbardziej upalnych dni, a zimą gwarantuje małe straty ciepła. Efektywną izolacyjność termiczną wełny skalnej z pewnością zauważysz także na rachunkach – w nowych oraz remontowanych budynkach można za jej pomocą obniżyć wysokość regularnie ponoszonych kosztów za zużycie energii.

Wysoka trwałość

Poszukując odpowiedniego materiału do ocieplenia domu, szczególną uwagę zwracasz na jego trwałość oraz wytrzymałość? W takim razie z pełną odpowiedzialnością możemy Cię zapewnić, że wełna skalna jest jedną z najlepszych opcji.

Wysokiej jakości materiał jest nie tylko elastyczny, a więc też podatny na dowolne formowanie i odporny na wszelakiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne, ale także wyróżnia się na tle pozostałych, dostępnych alternatyw swoją długą żywotnością. Wełna skalna ROCKWOOL zachowuje bowiem swoje właściwości termiczne przez co najmniej 55 lat, co jest możliwe m.in. dzięki jej unikalnej strukturze fizycznej oraz parametrom takim jak choćby gęstość.

Bezpieczeństwo pożarowe

Kolejnym, niemniej ważnym atutem wełny skalnej wykorzystywanej np. do ocieplenia dachu jest także jej niepalność, o czym miejmy nadzieję, nie będzie Ci dane się przekonać. Wykorzystywana przez nas wełna skalna wysokiej jakości jest odporna na temperaturę nieprzekraczającą 1000ºC, a więc wartości, jaką można odnotować po upływie 2 godzin nieustannego pożaru. Dodatkowo pełni ona rolę skutecznej bariery ochronnej zapobiegającej dalszemu rozprzestrzenianiu się ognia, a ponadto nie wydziela toksycznego, szkodliwego dla zdrowia dymu.

Imponujący komfort akustyczny

Hałas dobiegający z ruchliwej ulicy, głośni sąsiedzi i innego rodzaju odgłosy potrafią skutecznie utrudnić w pełni zasłużony odpoczynek, jak i pracę we własnym domu. Na szczęście istnieje sposób, aby raz na zawsze zapomnieć o takich scenariuszach! Jest nim właśnie nasza tytułowa bohaterka – wełna skalna, która może być wykorzystana zarówno do wykonania ocieplenia, jak i izolacji akustycznej ograniczającej przenoszenie dźwięków.

Paroprzepuszczalność

Wybierając wełnę skalną (np. dostępną w naszej ofercie ROCKWOOL Granrock Super) nie musisz także martwić się o pleśń, grzyby i inne szkodliwe dla zdrowia wszystkich mieszkańców Twojego domu bakterie. Dzięki zdolności do przepuszczania pary wodnej z wnętrza na zewnątrz Twój dom oddycha, a panujący w nim mikroklimat jest wolny od zagrożeń.

Przyjazność dla środowiska

Na koniec zostawiliśmy dobrą wiadomość dla wszystkich wyznawców ekologicznego stylu życia – produkty wykonywane z wełny skalnej mogą zostać poddane recyklingowi bez straty wyżej opisanych właściwości oraz jakości materiału. Podczas jej wytwarzania niemal 100% odpadów ponownie wraca do cyklu produkcyjnego, gdzie powstają z niej kolejne produkty łączące w sobie naturę i najbardziej nowoczesne, zaawansowane technologie.

Ocieplenia wełną skalną – czy to droga inwestycja?

Odpowiedź na to pytanie uzależniona jest od kilku kwestii, a mianowicie m.in. od:

  • jakości wełny skalnej; 
  • poszczególnych parametrów materiału (grubość, gęstość, parametry termiczne); 
  • ilości materiału niezbędnej do wykonania ocieplenia i izolacji; 
  • metrażu budynku, gdzie ma być zastosowana wełna skalna; 
  • konieczności przeprowadzenia innych prac w celu jej prawidłowego montażu;

Decydując się na skorzystanie z usług naszej firmy, otrzymujesz indywidualną wycenę, która uwzględnia nie tylko wymienione powyżej składniki, ale także Twój budżet przeznaczony na wykonanie trwałego, skutecznego i odznaczającego się wysoką jakością ocieplenia.

Podsumowanie – wełna skalna nie ma sobie równych

Choć wełna szklana nie jest pozbawiona wad (jedną z najważniejszych jest fakt, że jest ona cięższa niż pozostałe dostępne na rynku materiały izolacyjne), to mimo wszystko rozwiązanie to zasługuje na miano najlepszego z możliwych. Materiał jest w pełni bezpieczny dla zdrowia, a jego liczne walory dodatkowo działają na jego korzyść, mimo że jej stosowanie wydłuża czas budowy lub remontu wymarzonego domu. W usprawnieniu całego procesu pomocne są jednak maszyny do wdmuchiwania wełny, które również znajdziesz w ofercie CELS.