Skip to main content

Ogrodzenie naszego domu ma znaczenie szczególne. Pozwala uzyskać dokładnie wydzieloną i odseparowaną przestrzeń, zapewnia poczucie prywatności i intymności, pozwala wszystkim domownikom czuć się bezpiecznie, zabezpiecza przed nieproszonymi gośćmi, a także stanowi doskonały element dekoracyjny i stylowe uzupełnienie architektury naszego domu. To oczywiste, że pragniemy, aby ogrodzenie, jakie wybierzemy, dobrze spełniało swoją funkcję, ale także cieszyło oko i było poniekąd wizytówką naszego domu. Warto zatem dokonać w tej kwestii dobrego i przemyślanego wyboru. Kierując się kilkoma podstawowymi wskazówkami, możemy osiągnąć satysfakcjonujący rezultat w postaci pięknego i praktycznego ogrodzenia.

O czym zatem należy pamiętać, wybierając ogrodzenie naszej posesji wykonane ze stali?

Zacznijmy od zaplanowania konkretnego wariantu ogrodzenia oraz poszczególnych jego elementów

Wybierając ogrodzenie stalowe, decydujemy się na prestiż i wygodę. To dobre rozwiązanie dla wszystkich tych osób, które cenią sobie solidność wykonania i wieloletnią trwałość. Bogactwo wzorów zapewnia możliwość dostosowania tego typu rozwiązania do architektury niemal każdego domu. W końcu, ogrodzenie ze stali to wybór bardzo zindywidualizowany, pozwalający na dowolną kompozycję koloru i formy.

Ogrodzenie stalowe możemy realizować w jednym z trzech wariantów:

  1. Wariant pierwszy to wykonanie wszystkich elementów ogrodzenia domu, tj. segmentów, słupków systemowych, bramy i furtki, ze stali.
  2. Kolejne rozwiązanie zakłada wykonanie ogrodzenia, w którym stalowe są wszystkie elementy poza słupami. Słupy w tym przypadku są murowane.
  3. Wariant ostatni to stalowe segmenty i słupki systemowe montowane na podmurówce.

Co powinniśmy zaplanować?

  1. Szerokość segmentów. W tym przypadku możemy wybrać spośród segmentów standardowych uzupełnionych segmentem wyprodukowanym „na wymiar” lub zdecydować się na rozwiązanie zawierające jedynie segmenty „na wymiar”.
  2. Brama wjazdowa. Tutaj mamy do wyboru dwa rozwiązania. W przypadku, gdy dysponujemy wystarczającą ilością przestrzeni, możemy wybrać bramę dwuskrzydłową. W tym, jak i w każdym innym przypadku sprawdzi się także brama przesuwna. Skrzydło w tym rozwiązaniu, przesuwając się, nie dotyka podłoża, zamontowane jest po wewnętrznej stronie ogrodzenia i nie zajmuje miejsca w świetle wjazdu.
  3. Furtka. Planując położenie furtki, powinniśmy pamiętać, że jej usytuowanie powinno zapewniać swobodne wejście na teren posesji. Do rozważenia pozostaje tutaj także kwestia wyboru zamka – elektromagnetycznego lub zwykłego.
  4. Skrzynka pocztowa. Ten element zazwyczaj wydaje się nam błahy i mało istotny, jednak jak się okazuje, wcale tak nie jest. Warto przemyśleć jego położenie. Skrzynka umieszczona blisko furtki i wkomponowana w segment ogrodzenia, będzie sprawiała wrażenie rozwiązania nieprzypadkowego i bardzo estetycznego.
  5. Miejsce na kosz na odpady. Kosz to konieczność. Choć mało estetyczna może posiadać estetyczną oprawę, np. w postaci altanki, muru lub parkanu z dodatkową furtką.
  6. Przeszkody na linii ogrodzenia oraz ewentualna konieczność zapewnienia dostępu do mediów. Planując ogrodzenie, musimy wziąć pod uwagę przeszkody usytuowane na jego linii, np. drzewo lub słup latarni. W zależności od rodzaju przeszkody można ją ominąć bądź zabudować, wykorzystując konkretne rozwiązania i warianty ogrodzeniowe. Jeśli posiadamy na naszej działce miejsca, do których musimy zapewnić większy dostęp, powinniśmy zastanowić się także nad dodatkową furtką lub bramą.

Kilka wskazówek, zanim przystąpimy do realizacji naszego ogrodzenia

  1. Zastanówmy się nad kształtem i kolorem naszego ogrodzenia. Do nowoczesnej architektury pasują przede wszystkim proste, surowe w formie ogrodzenia. W przypadku domów bardziej klasycznych, eleganckich, czy wręcz o charakterze rezydencji, sprawdzą się ogrodzenia bogato zdobione.
  2. Z pewnością warto zdecydować się od razu na kompletny system ogrodzeniowy, a zatem bramę, furtkę, słupy, segmenty oraz akcesoria montażowe. Dlaczego? Tylko w takim przypadku będziemy mieć pewność, że każdy element ogrodzenia będzie doskonale komponował się z pozostałymi, tworząc kompletną i estetyczną całość. Poza tym tego typu rozwiązanie pozwala zaoszczędzić sporo czasu.
  3. Ważną kwestią jest, by automat bramy wjazdowej został umieszczony w słupku bramy. Zamontowanie automatu na zewnątrz jest mało estetyczne. Poza tym automat w takiej sytuacji może zostać łatwo skradziony.
  4. Przy projektowaniu ogrodzenia musimy pamiętać o konkretnych warunkach dotyczących ogrodzeń wynikających z prawa budowlanego, m.in. wyznaczeniu linii ogrodzenia w granicach naszej działki, otwieraniu się bramy do wewnątrz działki oraz o minimalnych wartościach dotyczących wymiarów bramy – szerokość 2,4 m – oraz furtki – szerokość 0,9 m.