Szukając jak najbardziej energooszczędnych rozwiązań przy budowie domu oraz zwracając uwagę na szczelność warto bardziej wnikliwie poznać możliwości, oraz zalety montażu stolarki otworowej w warstwie ocieplenia budynku lub z wykorzystaniem montażu trójwarstwowego tzw. „ciepłego montaż” z wykorzystaniem specjalnych taśm paroszczelnych / paro przepuszczalnych lub membram w płynie. Zamontowana stolarka otworowa w naszym domu jest nieodzownym elementem całego budynku, a więc pełni bardzo ważną rolę w całości. Dokładnie mamy tu na myśl ciepły, a zarazem szczelny montaż okien i parapetów.
Sposób na oszczędność.
Mówiąc o technice „ciepłego montażu” na myśl przychodzą nam głównie zalety które przynoszą duże oszczędności w późniejszej eksploatacji całego budynku. Ideą takiego sposobu montażu jest to, by okna energooszczędne zachowały swoje walory izolacyjne ( termiczne oraz akustyczne ), czyli były szczelnie zamontowane.
Jedną z metod zamontowania stolarki w technice „ciepłego montażu” jest montaż stolarki otworowej w warstwie ocieplenia z wykorzystaniem specjalnych elementów montażowych tzw. montaż Premium. Montaż w warstwie ocieplenia pozwala nam do zmniejszenia mostków termicznych do absolutnego minimum co przekłada się na wymierne oszczędności w wydatkach na ogrzewanie domu przez cały okres jego eksploatacji.
Kolejną istotną korzyścią jaką daje zastosowanie ciepłego montażu jest zabezpieczenie warstwy izolacyjnej pomiędzy ramą okna a ściną zewnętrzną przed działaniem czynników destrukcyjnych wewnętrznych oraz zewnętrznych. Od wewnątrz będzie to para wodna oraz wilgoć która z czasem będzie zmniejszała parametry izolacyjne warstwy izolacji. Od zewnątrz będą to typowe czynniki zewnętrzne takie jak zacinający deszcz, wiatr oraz słońce. Nieprawidłowo wykonany montaż stolarki będzie prowadził do wnikania nadmiernej ilości wilgoci z wewnątrz pomieszczeń oraz działania wilgoci w postaci deszczu, oraz słońca. W dłuższej eksploatacji doprowadzi to do znacznego pogorszenia izolacyjności, wzrostu kosztów ogrzewania budynku oraz wystąpienia zjawiska pleśni na glejfach wewnętrznych w okolicy ramy okna. W późniejszy czasie możemy zostać zmuszeni do poniesienia dużych kosztów związanych z demontażem wadliwie zamontowanej stolarki, ponownego montażu lub nawet koniecznością wymiany stolarki na nową.. Dlatego tak ważne jest prawidłowe połączenie stolarki okiennej ze ścianą podczas montażu nowej stolarki okiennej i drzwiowej.
Trójwarstwowa technika montażu stolarki
„Ciepły montaż” to rozwiązanie, które cieszy się obecnie coraz większą popularnością głównie ze względu na trend budowy domów energooszczędnych i pasywnych w związku coraz bardziej restrykcyjnymi przepisami dotyczącymi ochrony środowiska i rosnących z roku na ro kosztów ogrzewania, które stanowią istotną część kosztów w eksploatacji budynków.
Wykonanie montażu trójwarstwowego wiąże się z bardzo dużą precyzją. Jednym z najbardziej istotnych elementów jest prawidłowe przygotowanie ościeży. Należy zadbać o to, by były one równe i oczyszczone.
Oprócz uszczelnienia miejsca łączenia stolarki z budynkiem za pomocą piany poliuretanowej użyte są specjalnie do tego zaprojektowane taśmy lub membrany w płynie np. SAUDATIGHT firmy SOUDAL. Tworzą one dodatkową warstwę ocieplenia od zimna i izolacji przed wiatrem, ale przede wszystkim zabezpieczają warstwę izolacji przed uszkodzeniami.
Ciepły montaż uwzględnia trzy warstwy izolacji:
– zewnętrzną warstwę paroprzepuszczalną, umożliwiającą swobodną dyfuzję pary wodnej z warstwy ocieplenia na zewnątrz, a jednocześnie chroniącą przed przenikaniem wody opadowej do wnętrza izolacji, a nawet w skrajnych przypadkach wnętrza domu.
– warstwę środkową, pełniącą funkcję termoizolacji
– warstwę wewnętrzną, dzięki której para wodna oraz wilgoć nie przenikają do warstwy termoizolacji.
Jeszcze lepsza izolacja termiczna.
W przypadku ciepłego montażu niezwykle ważna jest fachowość, którą mogą zapewnić tylko profesjonalne firmy z branży stolarki budowlanej. Mamy tu na myśli zarówno ekipę montażową jak i dobrej jakości materiały. Na rynku dostępnych jest wiele materiałów, które służą do prawidłowego montażu warstwowego stolarki otworowej, czyli tzw. ciepłego montażu.
CELS do celu wykorzystuje głównie system SOUDAL WINDOWS SYSTEM. Wykorzystanie taśm zewnętrznych oraz wewnętrznych w technologi SWS w połączeniu z super elastyczną pianką poliuretanową FLEXIFOAM umożliwia wyeliminowanie wszelkich ruchów stolarki otworowej.
Firma CELS jako jedna z nielicznych w naszym regionie może zaproponować swoim klientom zastosowanie „ciepłego montażu” podczas wymiany starej stolarki na nową z wykorzystaniem płynnej membrany Soudatight firmy SOUDAL.
Warto również wspomnieć, iż system ten jest certyfikowany Aprobatą Techniczną ITB nr AT-15-9404/2015
Wybór i zakup okien to bardzo ważna decyzja. Jeśli stawiamy na jakość oraz oszczędność warto zastanowić się również nad ciepłym montażem. W tej kwestii bardzo chętnie pomogą Państwu nasi przedstawiciele.