Zapewnienie izolacji termicznej nowo budowanego domu to regulowany prawem obowiązek. Dobrze wykonane ocieplenie oznacza jednak nie tylko spełnienie prawnych wymagań, ale również komfort, znaczne oszczędności i zabezpieczenie przed groźbą trudnych do usunięcia budowlanych usterek. Warto zatem zapewnić sobie już na starcie ocieplenie w najwyższym standardzie. Firma CELS oferuje i poleca swoim klientom jedno z najnowocześniejszych rozwiązań dostępnych na rynku izolacji termicznych – poliuretanową piankę natryskową. W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na pytanie, ile kosztuje ocieplenie poddasza pianką poliuretanową i jakie kryteria trzeba wziąć pod uwagę przy porównywaniu kosztów tego rozwiązania do ceny ocieplenia w innych technologiach.
Gra o wysoką stawkę – skuteczną izolację i spore oszczędności
Solidny dom to dom nie tylko stabilny, ale i ciepły. Do skutecznej osłony przed warunkami zewnętrznymi nie wystarczą cztery ściany z cegły i dach kryty dachówką – niezależnie od tego, jak starannie je wykonano i połączono. Te osłonią nas wprawdzie przed deszczem i wiatrem, ale w niewielkim stopniu są w stanie ochronić nas przed ucieczką ciepła. Aby wnętrze domu łatwo dawało się ogrzać zimą, musimy zadbać o to, by każdą z zewnętrznych przegród osłaniała szczelnie warstwa izolacji.
Starannie wykonane ocieplenie zapewni nam co roku znaczne oszczędności. To jednak nie wszystko – dom dobrze ocieplony da nam znacznie więcej komfortu niż ten, w którym kaloryfery stale rozkręcone są do maksimum. Później pożegnamy w nim złotą jesień, zimą unikniemy przesuszonego powietrza, a latem – obejdziemy się spokojnie bez wiatraczka czy klimatyzacji. Niektóre z materiałów izolacyjnych mogą nam również zapewnić dobrą ochronę przed hałasem zewnętrznym – takim jak choćby dudnienie deszczu o dach czy gwar z ulicy.
Aby jednak móc cieszyć się takim komfortem, musimy zadbać o to, by warstwa izolacji była nie tylko odpowiednio gruba, ale również by nie było w niej żadnych przerw – ani tych spowodowanych błędami w projekcie lub na budowie czy trudnościami w dostępie do szczelin pomiędzy elementami konstrukcji, ani też tych związanych z naturalnym zużyciem materiałów. Poważnym problemem może okazać się również wilgoć. Jak zatem zadbać, by izolacja naszego domu wykonana została bezbłędnie i dobrze spełniała swoją rolę przez szereg lat?
Jak dobiera się grubość ocieplenia
Na rynku izolacji termicznych mamy do wyboru kilka popularnych technologii. Każda z nich z pozoru działa w podobny sposób i daje podobne efekty. Do ocieplenia najczęściej używa się płyt lub maty zrobionej materiału o bardzo niskim współczynniku przewodzenia ciepła λ (lambda) – to na jego podstawie dobiera się grubość warstwy izolacji.
W rozporządzeniu Warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie określono z kolei maksymalny współczynnik przenikania ciepła U dla każdej z zewnętrznych przegród budynku (takich jak ściany, podłoga na gruncie czy dach nad poddaszem użytkowym), a także dla drzwi czy okien, w nowo budowanych domach. Faktyczną wartość U oblicza za każdym razem projektant budynku, uwzględniając łącznie opór cieplny wszystkich warstw każdej z przegród zgodnie z danymi deklarowanymi przez producentów lub podanymi w normach, im warstwa materiału jest grubsza i im niższy jest jej współczynnik przewodzenia ciepła λ, tym większy opór stawia ona ciepłu, które ucieka z wnętrza budynku do chłodniejszego otoczenia.
Tego rodzaju obliczenia powinny uwzględnić straty ciepła spowodowane drobnymi błędami wykonawczymi czy ograniczeniami technologii. W przypadku ocieplania wełną, jednym ze źródeł ucieczki ciepła są szczeliny pomiędzy kolejnymi warstwami, a także te, które pozostają w miejscach o nietypowym kształcie, które trudno jest szczelnie wypełnić dostarczanym w standardowych wymiarach materiałem izolacyjnym. Wpływu tego rodzaju niedoskonałości, tzw. mostków termicznych, nie jest jednak łatwo oszacować i często zapomina się o nich przy szybkim szacowaniu grubości i kosztów izolacji. Gdy koszt ocieplenia szacujemy jedynie na podstawie ceny materiałów, tradycyjne technologie mogą nam się wydać stosunkowo tanie. Warto jednak pamiętać o tym, że pełen koszt instalacji będzie obejmował również cenę robocizny. Choć ocieplanie ścian jest czynnością stosunkowo prostą, to już umieszczenie izolacji termicznej w połaci dachowej wymaga doświadczenia i zajmuje wiele czasu, a koszty drobnych zaniedbań i niedokładności z czasem odczujemy na własnej kieszeni.
Warto pójść w nowoczesne technologie ocieplania
Jak na tym tle kształtuje się koszt ocieplenia domu pianką natryskową? By obliczyć koszty związane z samym procesem budowy, podobnie jak w przypadku tradycyjnych technologii musimy wziąć pod uwagę zarówno koszty materiału, jak i jego montażu, mądry inwestor nie zapomni również o szacowanych kosztach wieloletniej eksploatacji. Położenie izolacji z pianki natryskowej wymaga zastosowania specjalistycznego sprzętu i zaangażowania profesjonalnej ekipy. Jest to jednak zarazem najszybsza z dostępnych technologii izolacji termicznej – na ocieplenie dachu standardowego domu jednorodzinnego wystarczy zaledwie parę godzin! Współczynnik λ pianki natryskowej w wersji otwartokomórkowej – czyli takiej, jaką stosuje się do ocieplania poddaszy – wynosi od 0,034 do 0,038 W/mK, co odpowiada wartościom deklarowanym przez producentów tradycyjnych izolacji termicznych. Warto przy tym wiedzieć również o tym, że sposób i technologia nakładania pianki pozwala najskuteczniej wyeliminować mostki termiczne. Co więcej, dzięki wyjątkowej właściwości pianki – jej wysokiej paroprzepuszczalności – możemy znacznie ograniczyć koszty towarzyszące zwykle ociepleniu poddasza izolacji parochronnej.
Pełny koszt ocieplenia poddasza pianką, wraz z montażem, mieści się na ogół w granicach 45-70 zł za m2 ocieplanej powierzchni i zależy min od: ocieplanej powierzchni, grubości ocieplenia, rodzaju budynku oraz miejsca inwestycji. W zamian możemy liczyć na doskonałej jakości wykonawstwo. Dokładne obliczenie ceny ocieplenia poddasza pianką natryskową to dość skomplikowane zadanie, które wymaga uwzględnienia wielu czynników. Jeśli potrzebujesz dokładniejszych informacji, napisz do nas!
U nas zawsze pomiar, konsultacja i wycena jest gratis!