W trakcie termomodernizacji przeprowadza się wiele prac mających za zadanie zmniejszyć swobodną wymianę powietrza między wnętrzem obiektu a warunkami panującymi na zewnątrz. Zazwyczaj tego typu prace przeprowadza się w obiektach starych i remontowanych lub w domach, w których stawia się głównie na ekonomiczne ogrzewanie. Prace te są dość żmudne, lecz zawsze stanowią właściwą i przemyślaną inwestycję. Wskutek wykonanych czynności zmniejszają się bowiem koszty ogrzewania, a zwiększa się komfort domowników. Warto poznać ten proces z bliska.
Jakie prace wchodzą w skład termomodernizacji?
Podczas termomodernizacji dochodzi do całkowitej wymiany niektórych materiałów budowlanych na nowe, które nie były dostępne w chwili stawiania budynku. Ekipa budowlana sporządzi na początku precyzyjny plan działań. Znajdzie się w nim wybór odpowiedniego systemu ocieplenia zewnętrznego, propozycja wymiany okien oraz drzwi, a także nowy sposób ocieplenia dachu i stropów czy podłóg. Profesjonalna ekipa budowlana weźmie pod uwagę także wszystkie zmienne i nietypowe rozwiązania, dlatego warto wybrać taką, która będzie w stanie sprostać naszym wymaganiom.
W trakcie termomodernizacji warto także usprawnić działanie całego systemu grzewczego, co tyczy się np. wymiany kotła starego typu lub modelu o niewystarczającej sprawności na nowy, spełniający wszelkie obecne rygory i standardy. Przy większych inwestycjach doskonałym pomysłem okaże się także stworzenie instalacji opartej na odnawialnych źródłach energii, np. na panelach fotowoltaicznych lub pompach ciepła czy stworzenie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła.
Poznaj zalety termomodernizacji
Proces termomodernizacji ma bardzo wiele istotnych atutów, przez co na to rozwiązanie decyduje się coraz więcej gospodarstw domowych. Największym plusem jest z pewnością zwiększenie komfortu domowników wskutek podwyższenia średniej temperatury podczas zimy i zarazem znaczne zmniejszenie kosztów ogrzewania. Jeśli mimo coraz większych wydatków na ogrzewanie odczuwasz chłód – przemyśl zmodernizowanie swojego budynku w sposób zgodny z aktualnymi standardami. Obniżysz koszty życia, zwiększając jednocześnie swój komfort. Co ciekawe, wiele osób upatruje się problemów w rosnących kosztach ogrzewania np. w podwyżkach za prąd czy paliwo do kotła. Prawda często okazuje się jednak inna i głównym winowajcą coraz wyższych kosztów ogrzewania jest niewystarczająca izolacja budynku.
Czy termomodernizacja jest kosztowna?
Koszty termomodernizacji zależą od wielu zmiennych i można je obniżyć lub podwyższyć wedle uznania. Podstawowe prace na najtańszych materiałach budowlanych będą siłą rzeczy najmniej obciążające dla portfela inwestora, lecz w efekcie uzyskamy jedynie niewielką poprawę wydajności energetycznej, niewspółmiernie małą w stosunku do inwestycji oraz poświęconego czasu. Wraz z kosztami tego procesu oraz jakością zastosowanych materiałów budowlanych rośnie także wydajność energetyczna i poziom izolacji od warunków panujących na zewnątrz.
Wielu inwestorów, którzy liczą na jak najszybsze wykonanie prac oraz cenią sobie niskie koszty w stosunku do jej jakości, decydują się na piankę poliuretanową. Ten nowoczesny zamiennik wełny mineralnej jest od niej znacznie lepszy pod każdym aspektem. Bardzo szybko się ją aplikuje odpowiednim narzędziem pod dużym ciśnieniem, gdyż występuje w formie ciekłej, jak i nie jest niebezpieczna dla domowników oraz pracowników danej firmy budowlanej. Stanowi doskonałą barierę dla mostków cieplnych i dociera do w zasadzie każdej szczeliny, precyzyjnie ją wypełniając (rozszerza się podczas aplikacji nawet 150-krotnie). Termomodernizacja to zatem najlepszy sposób na zmniejszenie wydatków i warto ją przemyśleć.