Odpowiednio zagospodarowane poddasze pomoże w zwiększeniu powierzchni użytkowej domu bez ingerencji w konstrukcję całego budynku. Jeśli spełnione są wszystkie wymogi techniczne odnośnie przestrzeni pomiędzy pokryciem dachowym a stropem, to nic nie stoi na przeszkodzie, by urządzić tam pomieszczenie gospodarcze, pokój czy nawet łazienkę.
Pomieszczenie gospodarcze na poddaszu
Urządzenie pomieszczenia gospodarczego na poddaszu to dość częsta praktyka. Niewątpliwe przestrzeń na strychu to dobre miejsce do przechowywania różnego rodzaju przedmiotów – ozdób, zabawek, nart czy rowerów. Na użytkowym poddaszu można wstawić pojemne szafy oraz półki, ułatwiające magazynowanie rzeczy. Ciekawym pomysłem jest również wydzielenie miejsca na pralnię i suszarnię.
Przestrzeń na poddaszu użytkowym często wykorzystuje się jako pokój dzienny z wygodną kanapą i ławą, pokój dla dziecka lub po prostu sypialnię, w której zmieści się również garderoba. Podstawą w projektowaniu budynków mieszkalnych jest umieszczenie prywatnych pomieszczeń z dala od centrum życia rodzinnego, a poddasze idealnie wpisuje się w ten schemat. Co więcej, skośne ściany, okna połaciowe czy widoczna więźba dachowa dodaje pokojowi wiele uroku, dzięki czemu w prosty sposób stworzy się przytulną przestrzeń do wypoczynku.
Poddasze to także dobre miejsce na łazienkę przeznaczoną domownikom. W zależności od posiadanej przestrzeni można urządzić tam przestronny pokój kąpielowy lub prywatną łazienkę w połączeniu z sypialnią bądź jakimś innym pokojem. Należy przy tym pamiętać, że bardzo istotny będzie przemyślany projekt. Skosy utrudniają aranżację, a duże znaczenie odgrywa także wysokość ścian.
Poddasze użytkowe jako przestrzeń biurowa
Ciekawym pomysłem na aranżację poddasza użytkowego jest przystosowanie go do biura lub gabinetu. Może to być siedziba jednoosobowej działalności gospodarczej albo jedno z pięter wieloosobowej firmy. Coraz częściej można spotkać się z prywatnym biurem lub gabinetem, a nawet studiem fotograficznym czy salonem kosmetycznym usytuowanym właśnie na poddaszu. Takie rozwiązanie nie tylko daje możliwości na maksymalne wykorzystanie przestrzeni w budynku, ale dodatkowo zapewnia oryginalną, cichą i klimatyczną przestrzeń do pracy.
Poddasze użytkowe od strony technicznej
W przypadku nowych budynków trzeba uwzględnić użytkowe poddasze już na etapie projektu. Adaptacja poddasza w starszym budownictwie wymaga uzyskania zgody na zmianę sposobu użytkowania powierzchni, pozwolenia na budowę, a w przypadku obiektów zabytkowych wymagana jest również zgoda konserwatora. W pierwszej kolejności należy uzyskać warunki zabudowy, przygotować projekt budowlany oraz zdobyć wspomniane wcześniej pozwolenie na budowę. W przypadku, gdy zagospodarowanie strychu miałoby odbyć się w domu wielorodzinnym, należy zdobyć zgodę wszystkich współwłaścicieli nieruchomości. Zgoda musi dotyczyć zarówno korzystania z poddasza, jak i wykonywania na nim prac remontowych. Pod względem formalnym wysokość pomieszczenia nie powinna być mniejsza niż 220 cm.
Przez nieocieplony dach ucieka nawet 30% ciepła wytworzonego w budynku. Dla komfortu mieszkańców liczy się solidna izolacja połaci dachu – nie tylko termiczna, ale także akustyczna. Bardzo ważne jest, aby zastosowany materiał miał odpowiednie właściwości ognioodporne. Do ocieplenia poddasza stosować można wełnę bądź piankę poliuretanową otwartokomórkową. Ta pierwsza stanowi bardziej tradycyjne rozwiązania, jednak pod względem właściwości (paroprzepuszczalności, wagi czy wytrzymałości) ustępuje nowoczesnej piance PUR. Poddasze narażone jest również na zawilgocenie, które powodować może występowanie grzybów i pleśni, co może prowadzić nawet do uszkodzenia więźby dachowej. W tym przypadku pianka ma również przewagę nad wełną. Ostatecznie dużą rolę odgrywa również montaż izolacji – źle przeprowadzony odbije się negatywnie na jakości ocieplenia. Z tego powodu należy powierzać ocieplenie poddasza sprawdzonym i doświadczonym fachowcom.
Tekst powstał we współpracy z Redakcją bloga serwisu Fixly.