Ocieplanie pianką natryskową to metoda, która rozwija się tak szybko, że pojawia się coraz więcej pytań ze strony zainteresowanych klientów o szczegóły i parametry techniczne dostępnych materiałów. Jednym z często poruszanych kwestii jest dobór odpowiedniej warstwy ocieplenia – warstwy, która sprawi, że dom nie będzie się wychładzał zimą, a latem będzie chroniony przed nadmiernym nagrzewaniem. Jaką należy dobrać grubość pianki poliuretanowej lub wełny, aby dobrze ocieplić dom?
Jak dobrać grubość ocieplenia pianką? W tej kwestii wypowie się doradca ds. izolacji natryskowych w firmie CELS, ekspert ds. izolacji portalu MuratorDom.pl – inż. Damian Szlaużys.
Czy kwestia doboru grubości ocieplenia to istotny parametr dla klientów decydujących się na ocieplenia z pianki?
Tak, jest to bardzo istotna kwestia, gdyż grubość izolacji wpływa na komfort cieplny i oczywiście na koszt inwestycji. Im większa grubość pianki, tym lepsze parametry i tym wyższa cena – jednak jak ze wszystkim-nie ma co przesadzać. Jak pokazują badania kanadyjskiej agencji CMHC bezcelowe i nieefektywne są próby poprawy izolacyjności poprzez zwiększanie grubości izolacji ponad określoną grubość. Już przy 18-20 cm grubości dobrej jakości pianki uzyskujemy redukcję przepływu strumienia ciepła nawet o 97%, dlatego jest to najczęściej wybierana grubość izolacji.
Czy zdarzało się Panu wykonywać inwestycje dla większych grubości pianki?
Tak, staramy się indywidualnie podchodzić do każdego inwestora i każdej inwestycji. Mamy wiele realizacji ociepleń poddaszy domów pasywnych i energooszczędnych, gdzie inwestor wybiera najlepsze rozwiązania i dąży do uzyskania najwyższych możliwych parametrów izolacyjności. W takich domach warstwa izolacji pianką ma nawet 30 – 37 cm co odpowiada izolacyjności 54 – 67 cm wełny mineralnej.
Czy w przypadku tak grubych warstw izolacji nie powstanie ryzyko stworzenia domu hermetycznie zamkniętego – bez możliwości „oddychania” budynku?
To bardzo dobre pytanie – często zadawane przez klientów wybierających piankę. Istotną kwestią jest to, aby nie mylić tutaj szczelności, czyli ograniczenia przepływu powietrza z przepływem pary wodnej (wilgoci). Można bowiem wybudować dom bardzo szczelny z grubą warstwą izolacji, a zarazem „oddychający”. Należy tylko zastosować materiał, który stawia duży opór dla przepływu powietrza, jednocześnie zachowując paroprzepuszczalność na wysokim poziomie. Jest to bardzo istotne w przypadku budowy domu z dachem drewnianym, gdzie ewentualna wilgoć z desek i krokwi będzie mogła być odprowadzona na zewnątrz. Dom będzie więc „oddychał” nawet jeśli grubości pianki będzie zdecydowanie większa niż standardowe 18-20 cm.
Wiemy już jaka jest grubość izolacji z pianki odpowiada grubości ocieplenia wełną mineralną. A jak to wygląda w przypadku innych materiałów izolacyjnych?
To kolejne pytanie, które często pada na budowie. Klientom, którzy zamierzają dostosować poddasza do celów mieszkalnych zależny na tym, żeby nie obniżać zbędnie skosów, dlatego zastosowanie jak najmniejszej grubości ocieplenia jest dla nich kluczowe przy wyborze materiału izolacyjnego. W takich sytuacjach wybór pianki to bardzo dobre rozwiązanie, gdyż już 1 cm pianki odpowiada izolacyjności ok. 1,8 cm wełny mineralnej oraz 1,6 styropianu. W przypadku korka jest to ok. 2 cm. Poniżej przestawiam tabelę porównującą grubości warstw różnych materiałów dla uzyskania tego samego stopnia izolacji w stosunku do 1 cm pianki poliuretanowej:
pianka 1 cm
styropian 1,6 cm
wełna mineralna 1,8 cm
korek 2 cm
drewno (płyta) 6 cm
beton komórkowy 15 cm
porotherm 17 cm
cegła 34 cm
Oczywiście parametry te są uśrednioną wartością i są uzależnione od jakości i klasy materiału izolacyjnego.
Czy na wybór grubości ocieplenia pianą ma wpływ lokalizacja inwestycji?
Tak. Inna grubość izolacji wystarczy w mieście, gdzie jest duże zagęszczenie budynków a inna w domu budowanym w lesie lub w miejscu narażonym na silne podmuchy wiatru. Położenie geograficzne też ma spore znaczenie. Na tzw. polskim biegunie zimna przeważają grubości powyżej 20 cm – w centralnej Polsce 18-20 cm. W rejonach cieplejszych 15 cm pianki również wystarcza, żeby dom zyskał dobrą izolację przed chłodem. Zawsze polecam rozmowę z doradcą technicznym, który przyjedzie na budowę i doradzi, jaka grubość izolacji będzie najlepszym rozwiązaniem w danym przypadku. W większości dobrych firm taka konsultacja, doradztwo i wycena wykonania ocieplenia jest usługą bezpłatną i niezobowiązującą.