Na czym polega termomodernizacja budynku?
Ludzie przebywający w budynkach potrzebują optymalnej temperatury i wilgotności powietrza, by czuć się dobrze niezależnie od pory roku i być zdrowi. Jesienią i zimą budynek ma ich chronić przed chłodem, a wiosną i latem przed upałami. Aby tak się działo, budynek musi być nie tylko szczelny, ale i tak zabezpieczony, by przez jego przegrody (ściany i dach) oraz system wentylacyjny nie przenikało ciepło.
Odwołajmy się na chwilę do zwykłego termosu. Trudno sobie wyobrazić bardziej termoizolacyjny przedmiot wśród znanych nam z codzienności. A jednak wlana do termosu gorąca kawa będzie po iluś godzinach już tylko ciepła, a po dłuższym czasie wystygnie całkiem. Z oczywistych przyczyn budynek będzie tracił (lub absorbował z zewnątrz latem) ciepło szybciej niż termos. Trzeba uczynić wszystko, by przenikanie ciepła było jak najmniejsze.
Uzyskaj fachową poradę
Masz pytania? Chciałbyś umówić się na bezpłatny pomiar?
Skontaktuj się z nami – służymy pomocą.
Najpierw audyt energetyczny, potem termomodernizacja
Termomodernizacja budynków to ogół przedsięwzięć wykonanych w celu maksymalnego ograniczenia zapotrzebowania na energię wykorzystywaną do ogrzewania (a latem – chłodzenia). To więcej niż tylko ocieplanie budynków. Całość przedsięwzięcia rozpoczyna się z reguły od audytu energetycznego, czyli profesjonalnego zbadania budynku i określenia, jakie prace należy wykonać, by osiągnąć zamierzony cel.
Audyt taki zabezpiecza m.in. przed wykonaniem prac zbędnych lub takich, które przyniosą zbyt mały pożytek w stosunku do ceny.
W zależności od wyników audytu należy odpowiednio rozplanować i wykonać rozmaite prace remontowe i modernizacyjne. Najczęściej będzie to docieplenie budynku, a więc ścian zewnętrznych i poddasza. Często mostkami termicznymi (czyli miejscami, przez które z budynku ucieka ciepło) są okna i drzwi – trzeba je wymienić. Szkoda też, by ciepło dostarczane do budynku rurami uciekało z nich po drodze, co oznacza, że instalację trzeba zaizolować. Audyt może wykazać, że grzejniki są nieefektywne, opłaci się więc ich wymiana i montaż zaworów termostatycznych. Czasem może się okazać, że lepiej w ogóle zmienić ogrzewanie na inne, np. podłogowe. Trzeba wreszcie przyjrzeć się wentylacji budynku: być może i ona przyczynia się do powstawania strat ciepła. Tu rozwiązaniem może być rekuperacja, czyli wentylacja mechaniczna połączona z odzyskiwaniem ciepła.
Szczelność budynku – gdzie ucieka ciepło ?
Według ekspertów od testów szczelności najwięcej nieszczelności pojawia się na obwodzie niepoprawnie zamontowanych okien i drzwi oraz przy przejściach kabli i rur przez przegrody. Obecnie coraz bardziej popularną usługą, jest test szczelności oraz pomiar kamerą termowizyjną. Wielu świadomych inwestorów zdaje sobie sprawę z tego, ile ciepła może uciekać przez nieszczelne okna, drzwi, instalacje czy dach. Uciekające ciepło z budynku to jednoczesna strata finansowa dla każdego właściciela domu. Natomiast szczelne budynki poza niskimi kosztami ogrzewania i chłodzenia gwarantują również bardzo wysoki komfort w użytkowaniu oraz przyjazdy mikroklimat.
Test szczelności jest wykonywany w celu sprawdzenia poziomu szczelności budynku oraz zlokalizowania wszystkich wycieków powietrznych ścian, dachu, okien. Dowiedź się więcej: https://cels.pl/testy-szczelnosci-czym-sa-i-po-co-sie-je-wykonuje/
Przykładowa realizacja testu szczelności:
Pomiar kamerą termowizyjną ?
W trosce o zapewnienie naszym klientom najwyższej efektywności energetycznej i szczelności budynku oferujemy pomiary kamerą termowizyjną. Jest to doskonały sposób, by sprawdzić, które elementy w domu wymagają poprawy lub wymiany. Wykonujemy pomiary całych budynków, poddaszy, dachów oraz wąskich szczelin. Pomiar umożliwia wykrycie wszelkich strat ciepła w badanym pomieszczeniu. Wykonujemy pomiary kamerą termowizyjną w domach jednorodzinnych, halach, obiektach przemysłowych, budynkach użyteczności publicznej jak i w wielu innych. Do każdego pomiaru dołączamy raport w formie elektronicznej lub papierowej.
Podstawowe zastosowanie kamery termowizyjnej to ocena szczelności budynku i jego izolacyjności cieplnej, a także lokalizacja mostków termicznych, pęknięć struktury budynków, kontrola pracy wentylacji i klimatyzacji, sprawdzenie szczelności systemu ogrzewania podłogowego jak i centralnego, sprawdzenie szczelności stolarki okiennej. Wykonując pomiar kamerą termowizyjną zyskujesz informację o faktycznym stanie swojego budynku. Sprawdź co możesz zyskać: https://cels.pl/pomiar-kamera-termowizyjna-sprawdz-gdzie-ucieka-cieplo/
Przykładowa galeria zdjęć:
Co daje termomodernizacja budynku?
Najważniejszym efektem docieplania budynków jest spadek ich zapotrzebowania na energię, a tym samym zmniejszenie kosztów eksploatacji. Właściwa izolacja budynku podnosi też komfort zamieszkania: jesienią i zimą jest w nim cieplej, a latem chłodniej. Nawet jeśli prace nie obejmą wymiany ogrzewania, ocieplanie budynku zawsze sprzyja środowisku naturalnemu, jeżeli przez to zmniejsza się emisja szkodliwych substancji (np. z komina elektrociepłowni, która może pracować z mniejszą mocą, bo zapotrzebowanie na ciepło spada). Docieplenie budynków podnosi z reguły ich walory estetyczne, ponieważ ściany pokryte np. warstwą styropianu tynkuje się na nowo.
Uzupełnienie ocieplenia na poddaszu budynku
Na rynku istnieje obecnie wiele rozwiązań, kóre poprawiają izolacyjność na poddaszu. W trakcie podejmowania decyzji warto zastanowić się, czy nasze ocieplenie na poddaszu wymaga wymiany czy jedynie uzupełnienia. Firma CELS oferuje swoim klientom docieplenie poddasza już zamieszkałego poprzez uzupełnienie braków w ociepleniu wełną celulozową lub skalną w formie granulatu. Wełna jest materiałem stosunkowo lekkim, dzięki czemu idealnie wypełnia wszelkie wąskie przestrzenie. Naprawa ocieplenia poddasza tą metodą jest bardzo skuteczna i szybka – nie wymaga żadnego demontażu poszycia poddasza ani demontażu płyty gipsowo – kartonowej. Prace nie generują dodatkowych kosztów związanych z remontem całego poddasza. Podczas naprawy ocieplenia poddasza wykonujemy kilka niewielkich otworów, przez które podajemy materiał w formie granulatu.
Więcej informacji na termat termomodernizacji za pomocą wełny w zakłądce: https://cels.pl/ocieplanie-welna-celulozowa/
Przykładowe realizacje – remont ocieplenia bez zdejmowania płyty gipsowo – kartonowej
Skuteczna termomodernizacja budynków pianką
Prawidłowa izolacja oraz ocieplenie budynku wiąże się z redukcją kosztów. Nowoczesne budownictwo uwzględnia już na etapie projektowania zastosowanie optymalnego systemu izolacyjnego. Dzięki niemu dostarczana do budynku energia nie jest bezpowrotnie marnowana, a mieszkańcy płacą mniej za ciepło (a niekiedy i klimatyzację). Metody dociepleń są różne, ale najbardziej powszechne jest użycie styropianu jako zwartej warstwy izolacyjnej.
Izolacja wykonana przez firmę CELS
Dlaczego termomodernizacja budynku jest tak ważna? W przypadku domów wielorodzinnych stawianych kilkadziesiąt lat temu często pojawia się konieczność ich docieplenia. Firma CELS proponuje skuteczną izolację pianką poliuretanową (PUR). Efektem jest skuteczna termomodernizacja budynków, które natychmiast po wykonaniu ocieplenia budynków stają się w odczuwalny sposób tańsze w eksploatacji.
Przykładowa galeria: