- W jaki sposób wykonuje się izolację termiczną drewnianego domu przy użyciu pianki poliuretanowej?
Izolację termiczną pianą poliuretanową wykonuje się poprzez bezpośrednie nanoszenie materiału (piany) na powierzchnię, którą chcemy ocieplić. Metoda ta wymaga odpowiedniego sprzętu (reaktora). Za pomocą specjalnego pistoletu piana jest nanoszona w miejsce docelowe. Dzięki temu, że materiał podawany jest pod ciśnieniem, a jego przyczepność jest znakomita, bez względu na powierzchnię (drewno, płyta OSB, sklejka, beton itp.) jesteśmy w stanie bez przeszkód i praktycznie w 100 procentach wypełnić trudno dostępne miejsca, zakamarki, a także zastosować ocieplenie na suficie czy dachu pod dużym kątem lub ścianach bez ryzyka, że ocieplenie pod wpływem lat zmieni swoje położenie. W tej metodzie uzyskujemy bardzo dobrą szczelność. W domach drewnianych wykonanie prac związanych z ociepleniem nie różni się od tradycyjnego ocieplenia domów budowanych w innej technologii. - W którym stadium budowy rozpoczyna się ocieplanie pianką (kiedy wchodzi ekipa)?
Najlepszym momentem na ocieplenie domu pianą jest czas gdy mamy już przygotowane instalacje (hydraulika, elektryka) obsadzone okna (dachowe i fasadowe) i przygotowujemy się do wykończenia pomieszczeń. Można wręcz powiedzieć, że ocieplenie domu drewnianego to ostatnia czynność wykonywana przed pracami wykończeniowymi. - Czy można zastosować piankę poliuretanową do wykonania izolacji termicznej całego budynku?
Jak najbardziej tak. Piana ma zastosowanie od momentu rozpoczęcia budowy. Możemy w tej technologi wykonać ocieplenie fundamentów dzięki czemu materiał szczelnie i bez łączeń zabezpieczy ten element przed przenikaniem ciepła. W przypadku elewacji piana również jest świetnym rozwiązaniem chociaż w tym przypadku ogranicza nas sposób wykończenia domu, ponieważ na pianę nie wykonamy tynku strukturalnego. Wykończenie elewacji zazwyczaj wiąże się z tym, że musimy zakryć pianę elementem zabezpieczającym przed uszkodzeniami, Najczęściej jest to deska elewacyjna. W domach drewnianych te rozwiązanie znakomicie funkcjonuje i sprawdza się w każdych warunkach. Kolejnym elementem, którym możemy wykonać ocieplenie to dach. Poddasza ocieplone pianą znakomicie sprawdzają się jako oaza spokoju. Piana ma bardzo dobre parametry izolacyjne, ale też akustyczne, dzięki czemu na poddaszu nie tylko jest chłodno latem i ciepło zimą, ale po długim i męczącym dniu jest po prostu bardzo cicho. W przypadku ścian działowych w technologi szkieletowej doskonałe parametry akustyczne pozwolą również zniwelować hałasy wewnątrz budynku. - Jakie zalety pianki PUR można wskazać w kontekście specyfiki budownictwa drewnianego?
Nie każdy wie, ale technologia piany poliuretanowej przywędrowała do nas z Ameryki Północnej, gdzie jest wykorzystywana od ponad 45 lat,a budownictwo jednorodzinne jest praktycznie oparte na domach szkieletowych i drewnianych. Do tych właśnie domów została opracowana metoda wykonywania ocieplenia pianą. Warto zauważyć, że piana nie wpływa negatywnie na elementy drewniane. Produkt jest paroprzepuszczalny, czyli tzn. oddychający przepuszczający wilgoć. Dzięki temu idealnie współgra z drewnem i nie blokuje wymiany wilgoci w przegrodach np. w przypadku ścian lub dachów. Dodatkową zaletą ocieplania pianą w przypadku budownictwa drewnianego jest to, że materiał nie obciąża konstrukcji drewnianej. Waga 1m3 do około 8-9 kg. W przypadku budowy domu szkieletowego lub drewnianego duży nacisk kładzie się również na czas. W tym aspekcie metoda ocieplania pianą nie ma sobie równych, ponieważ 200 m2 gotowej izolacji jesteśmy w stanie wykonać praktycznie w 1 dzień ! - Jeśli i ty jesteś zainteresowany otrzymaniem oferty na ocieplenie dachu lub całego domku – zapraszamy do kontaktu : 533 200 197
Ocieplamy również domki do 35m2. - Zapraszamy do obejrzenia galerii z naszych realizacji w konstrukcji szkieletowej: