Stale rosnące koszty ogrzewania, które w sezonie zimowym potrafią istotnie nadszarpnąć domowy budżet skłoniły Cię do poszukiwania efektywnych sposobów na obniżenie rachunków? Wbrew pozorom wcale nie jest to aż tak skomplikowane zadanie! Wystarczy bowiem wybrać odpowiednią metodę ocieplenia poddasza i dobrać materiał izolacyjny o zadowalających parametrach cieplnych.
Jak ocieplić poddasze i który materiał wybrać? Zestaw cennych informacji przygotowaliśmy w dzisiejszym wpisie.
Prawidłowo wykonane ocieplenie poddasza: dlaczego jest tak ważne?
Zacznijmy od kwestii najbardziej istotnej, a więc tego dlaczego w ogóle konieczne jest ocieplenie domu, a konkretniej poddasza? Jego rolę można porównać do… ludzkiej głowy, przez którą zgodnie z doskonale wszystkim znaną zasadą, ucieka aż kilkanaście procent ciepła, z tą jednakże istotną różnicą, że w przypadku poddasza wartość ta znacznie wzrasta. To bowiem właśnie przez najwyższą, nieocieploną kondygnację usytuowaną pod dachem może uciekać nawet kilkadziesiąt (!) procent ciepła, co w czasach, gdy mamy do czynienia z nieustannie rosnącymi cenami energii nie jest zbyt optymistyczną wiadomością.
Prawidłowo wykonane ocieplenie poddasza wybranym materiałem zapewnia więc optymalny komfort cieplny oraz akustyczny, jak i również efektywnie zwiększa ochronę przeciwpożarową. Co istotne, dotyczy to nie tylko poddaszy użytkowych, ale także tych niezagospodarowanych. Kluczem do sukcesu jest tutaj jednak wybranie odpowiedniej metody izolacji…
Jak ocieplić poddasze? Poznaj najpopularniejsze metody:
1. Metoda międzykrokwiowa
Jest sposobem ocieplania poddasza, który polega na aplikowaniu materiału izolacyjnego w przestrzeń pomiędzy poszczególnymi krokwiami dachu. Pianka PUR, celuloza bądź też inny materiał układany jest przez fachowców wzdłuż powierzchni dachu między krokwiami, po czym zazwyczaj zostaje on zabezpieczony folią paroizolacyjną. Grubość izolacji wykonanej metodą międzykrokwiową zazwyczaj mieści się w przedziale 25-30 cm, choć ostateczna wartość uzależniona jest od kilku czynników (m.in. rodzaju wybranego materiału do ocieplenia najwyższej kondygnacji domu). Cenną wskazówką odnośnie grubości ocieplenia może być także Norma WT2021 będąca nowelizacją warunków technicznych dot. wymagań dla nowych budynków.
2. Metoda nakrokwiowa
Drugą popularną metodą stosowaną przy ocieplaniu poddasza czy też strychu) jest metoda nakrokwiowa polegająca na montażu wybranego rodzaju materiału izolacyjnego na powierzchnię krokwi dachu, a więc od jego zewnętrznej strony. Zazwyczaj stosuje się ją w starszym budownictwie, gdyż nie wymaga ona przeprowadzenia nierzadko dość kosztownych prac remontowych wewnątrz budynku mieszkalnego, choć warto zaznaczyć, że z powodzeniem może być ona wykorzystywana także w nowych domach.
Najlepsze materiały stosowane do ocieplenia poddasza i strychu:
To jeden z najczęściej wybieranych materiałów do ocieplenia poddasza i zarazem najczęściej polecany przez fachowców, co nie powinno być dla nikogo zaskoczeniem. Ocieplenia wełną skalną wykonane np. z wykorzystaniem proponowanego przez nas granulatu wełny Rockwool bądź cieszącej się równie dobrymi opiniami wełny URSA odznaczają się bowiem imponującymi właściwościami izolacyjnymi zapewniającymi kompleksową ochronę termiczną i akustyczną domu. Na tym jednak nie kończą się zalety tego materiału!
Ponadto wełna skalna do ocieplenia domu jest:
- łatwa w montażu – nie sprawia ona problemów z układaniem, gdyż doskonale dopasowuje się do powierzchni, co nie tylko przyspiesza prace związane z ociepleniem strychu/poddasza, ale też zapewnia jeszcze lepsze parametry izolacyjności cieplnej;
- wytrzymała – dzięki wysokiej jakości oraz charakterystycznej strukturze wełna nie traci swoich właściwości wraz z upływem czasu, wybierając ten materiał izolacyjny masz więc spokój na lata;
- ognioodporna i nie magazynuje wilgoci, dzięki czemu zmniejsza ryzyko powstawania szkodliwych dla zdrowia grzybów oraz pleśni;
- ekologiczna – jak sama nazwa wskazuje jest ona z naturalnych surowców, w jej składzie znaleźć można m.in. bazalt, wapień, dolomit oraz gabro;
Wybierając ten materiał należy jednak pamiętać o odpowiednio grubej warstwie izolacyjnej, gdyż w przeciwnym razie nie będzie mowy o optymalnym zabezpieczeniu podczas niższych temperatur, a tych w naszym klimacie nie brakuje w sezonie jesienno-zimowym.
2. Piana PUR
To nowoczesne i jednocześnie cieszące się coraz większą popularnością rozwiązanie zapewniające doskonałą izolację (nawet podczas iście syberyjskich mrozów), które swoją efektywność zawdzięcza specyficznej metodzie jej nakładania. Ocieplenia pianą PUR wykonuje się bowiem z użyciem specjalnie dedykowanego agregatu, którym następnie pianka poliuretanowa równomiernie nanoszona jest na daną powierzchnię. Przeprowadzanie ocieplenia poddasza pianą PUR nie obejdzie się oczywiście także bez precyzyjnych aplikatorów umożliwiających łatwe i szybkie wykonanie izolacji – warto jednak zadbać o to, aby były one sprawne, gdyż w przeciwnym razie nakładanie pianki jednostajnymi równomiernymi ruchami może okazać się nie lada wyzwaniem.
Jeżeli chodzi o zalety – tutaj lista jest niemniej długa niżeli w przypadku wcześniej opisanej wełny skalnej. Piana PUR jest odporna na pleśń (dzięki czemu nie wymaga zastosowania dodatkowej warstwy paroizolacji), a także w pełni bezpieczna dla zdrowia – po zaaplikowaniu materiał ten nie kruszy się ani też nie pyli, a ponadto nie wydziela żadnych szkodliwych oparów. Warto dodać, że termoizolacja budynków pianą jest obecnie najszybszym sposobem ocieplenia poddasza – doświadczona ekipa Cels jest w stanie ukończyć zlecenie nawet w kilka godzin.
3. Celuloza
Jeżeli cenisz sobie proekologiczne rozwiązania, to przy budowie/remoncie domu koniecznie rozważ ocieplenie wełną celulozową. Ocieplenia celulozą jest szczególnie polecane na poddasza nieużytkowe o nietypowej konstrukcji, skutecznie utrudniającej jej wykonanie z wykorzystaniem aplikatora z pistoletem do piany, a także jako sposób na naprawę lub uzupełnienie wykonanej niegdyś izolacji. Ten wyjątkowo ekologiczny materiał izolacyjny wytwarzany z sortowanego papieru nie wymaga przycinania, stanowi znakomitą ochronę przed utratą ciepła w zimie oraz przegrzewaniem budynku w lecie, a także gwarantuje trwałą ochronę konstrukcji przed wilgocią.
Ocieplenia celulozą sprawdzają się zarówno w nowym budownictwie, jak i w domach, gdzie warstwa pierwotnego ocieplenia opadła np. na skutek działania wilgoci bądź upływu czasu.
4. Włókno drzewne
Ostatnim już materiałem na naszej liście jest włókno drzewne, które może pochwalić się całym zestawem najważniejszych zalet naturalnego drewna, a więc: stabilnością, trwałością oraz znakomitymi właściwościami termoizolacyjnymi i najlepszą pojemnością cieplną. Ocieplenia włóknem drzewnym wykonywane są poprzez wdmuchiwanie włókien pod wysokim ciśnieniem do zamkniętych przestrzeni, które zostają nimi dokładnie wypełnione – nie ma więc tutaj ryzyka powstawania mostków termicznych.
Nie wiesz na jaki materiał izolacyjny się zdecydować, a wizja samodzielnego wykonania ocieplenia poddasza wydaje Ci się być zbyt ambitnym zadaniem? Możesz liczyć na naszą fachową pomoc – skontaktuj się ze specjalistami CELS i dołącz do grona ponad 10 tysięcy zadowolonych Klientów!