Ocieplania swojego domu jednorodzinnego nie warto odkładać. Dobrze izolowane pomieszczenia, poddasza oraz dachy to pewność, że ciepło z naszego ogrzewania nie będzie uciekać na zewnątrz. A może to być nawet 25% ciepła, które potem odbija się w bardzo wysokich rachunkach za ogrzewanie w okresach jesienno-zimowych. Dlatego wraz z remontem, montażem klimatyzacji, nowej elektryki czy oddaniem nowego domu warto przygotować się do prac ociepleniowych. Zawsze jest to oszczędność czasu i zmniejszenie kosztów.
Kiedy najlepiej zacząć myśleć o pracach ociepleniowych?
Kluczową kwestią jest ta, czy chcemy ocieplić cały dom, czy zaczynamy od ścian i z czasem przechodzimy do poddasza oraz dachu. Komfort w Twoim domu będzie również zależał od tego, czy dom został odpowiednio przygotowany do prac ociepleniowych. Kiedy należy zacząć pracę? W momencie, gdy konstrukcja ścian, dachu oraz jego pokrycia jest już zakończona. Ważną kwestią jest również odpowiednie wysuszenie pomieszczeń. Nie może się w nim znajdować żadna wilgoć. W przypadku nowego domu istotne jest również ukończenie wszystkich prac mokrych. Jeżeli remontujesz dom i ma on już swoje lata, to również warto skorzystać z kamery termowizyjnej, która wskaże wszystkie ewentualne ubytki. Za jej pomocą upewnimy się też, że nie powstały tzw. mostki termiczne. Źle przygotowane pomieszczenie będzie tylko generować straty i może się skończyć na ponownym zakupie wełny skalnej, pianki PUR czy granulatów celulozowych. W przypadku prac na zewnątrz np. na połaci dachu, ważna będzie również pogoda. Aura powinna być bezdeszczowa i sucha.
Kolejność wykonywanych prac w trakcie ocieplania
W trakcie samego ocieplania ważne jest, żeby ustrzec się przed dużymi błędami, które mogą generować horrendalne koszty, a nawet skończyć się koniecznością zakupu materiałów na nowo. Dlatego tak istotna jest właściwa organizacja i odpowiednie zaplanowanie prac. Warto wcześniej się rozeznać w ofertach i zdecydować na metodę izolacji pomieszczenia. Jeżeli wymagane jest tylko uzupełnienie ubytków lub trzeba ocieplić poddasze, można zrezygnować z mat, które zajmują miejsce. Metoda wdmuchiwania sypkiej wełny skalnej przy dobrej organizacji zajmuje maksymalnie jeden dzień i nie jest wymagany ewentualny demontaż całych warstw materiałów budowlanych. Istotne jest również, by prace związane z elektryką, zakładania klimatyzacji lub wentylacji nie kolidowały z ociepleniem pomieszczeń. Dobrze przeprowadzone prace, dokładność i odpowiednia logistyka to gwarancja, że izolacja będzie pełnić swoją funkcję i ciepło nie ucieknie przez ewentualne uszkodzenia lub niedbałości w trakcie ocieplania.
Jakich błędów unikać podczas ocieplania pomieszczeń?
Najważniejszą decyzją jest w tym wypadku wybór odpowiedniej metody. Odpowiedni research i opinia specjalisty powinna pomóc w wyborze odpowiedniego sposobu ocieplania pomieszczeń lub poddasza. Warto również się zainteresować czy wykonawca posiada wszystkie niezbędne narzędzia. Niewłaściwie położona izolacja oznacza konieczność zerwania jej lub dodatkowego uzupełnienia. Pamiętajmy również o prawidłowo przygotowanym podłożu; pilnowaniu, czy przygotowywana izolacja nie jest zbyt cienka i czy kolejność prac jest dochowana.
Dlaczego warto ocieplić swój dom?
Dobrze wykonana izolacja na zewnątrz i wewnątrz budynku, na poddaszu oraz dachu to znaczne ograniczenie kosztów w eksploatacji domu. Ekologiczny dom jest nie tylko znacznie tańszy, ale również zdrowszy i bardziej komfortowy dla Ciebie i Twojej rodziny. Szczególnie jeżeli zamierzasz wyposażyć dom jeszcze w system wentylacyjny oraz klimatyzację. Dzięki temu warstwa izolacyjna pomoże w utrzymaniu prawidłowej wentylacji, a ciepło nie będzie uciekać przez każdą dziurę, szczególnie przez te w dachu. Ponad ¼ ciepła wydobywa się górą przez nieszczelności w poddaszach oraz dachu. Prawidłowo wykonana izolacja zachowuje się również jako świetna membrana akustyczna oraz chroni pomieszczenia przed katastrofalną dla ścian wilgocią.
Ocieplanie pomieszczeń oraz domów to dobra inwestycja
Mimo sporych początkowych kosztów oraz innych prowadzonych już wewnątrz prac warto pomyśleć dodatkowo o dobrej warstwie izolacyjnej. Z materiałami i z pomocą CELS będziesz mógł dobrze zaplanować swoje prace. Po wszystkim czeka Cię komfortowe życie w Twoim nowym ekomieszkaniu, w którym pełne ogrzanie pomieszczeń nie będzie już niewyobrażalnym luksusem. W domu należy zawsze inwestować w najlepsze rozwiązania, które będą ze sobą dobrze współpracowały. W CELS potrafimy zrealizować te marzenia i nie boimy się wyzwań.