Rolety zewnętrzne to rozwiązanie coraz bardziej popularne i niezwykle funkcjonalne. Są doskonałym sposobem na zmienne warunki pogodowe, chronią bowiem przed słońcem, śniegiem, deszczem i wiatrem. Poza tym w wielu przypadkach mogą stanowić dobrą ochronę przed włamywaczami. Rolety poprawiają izolację termiczną naszego domu, co zimą pozwala na oszczędność energii cieplnej. Z kolei latem, zatrzymując promienie słoneczne, rolety zapobiegają nadmiernemu nasłonecznieniu pomieszczeń, co zapewnia utrzymanie niższych temperatur w domu, niż miałoby to miejsce w sytuacji pełnego nasłonecznienia. Rolety stanowią także barierę, jeśli chodzi o hałas docierający do pomieszczeń budynku. Chroniąc przed potencjalnym włamaniem dają komfort bezpieczeństwa, intymności i prywatności. To całkiem sporo, jak na rolety okienne. Jakie jeszcze są ich zalety?
Zalety rolet okiennych zmieniają się wraz z porą roku
Nieco inne korzyści czerpać będziemy z zamontowanych rolet zimą i latem.
W gorące, letnie dni możemy obniżyć temperaturę powietrza wewnątrz naszego domu nawet o 10 stopni Celsjusza. Wszystko dzięki roletom aluminiowym z wypełnieniem z pianki poliuretanowej o grubości pancerza 7,5mm. To naprawdę dobre rozwiązanie biorąc pod uwagę fakt, że z każdym rokiem lato bywa w Polsce bardziej upalne.
Zimą rolety zapewnią nam konkretne oszczędności energii cieplnej. Nawet dobrze ocieplone budynki tracą ciepło poprzez okna i drzwi. Jednak montując rolety, pozwalamy, by pomiędzy roletą a oknem powstała swego rodzaju poduszka powietrzna, będąca barierą dla uciekającego ciepła. To generuje konkretne oszczędności w kosztach ogrzewania sięgające nawet 40%. Wykorzystanie rolet z wypełnieniem w postaci pianki poliuretanowej dodatkowo zwiększa efektywność takiego rozwiązania.
Jakie są zalety poszczególnych rodzajów rolet?
Rolety naokienne to rolety, których obudowa wykonana została z PCV, a pokrywa rewizyjna umieszczona została z tyłu lub u dołu skrzynki rolety. Montaż rolety polega na jej umieszczeniu we wnęce okiennej, po uprzednim założeniu skrzynki rolety na okno. Rolety naokienne sprawdzają się w nowym budownictwie, a także w budynkach starszych poddawanych modernizacji. Ważne jednak, aby decyzja dotycząca montażu rolety została podjęta na etapie projektowania domu lub, w przypadku modernizacji budynku, podczas wymiany stolarki okiennej.
Zalety rolet naokiennych to możliwość zarówno całkowitej, jak i częściowej zabudowy, szybkość realizacji montażu i brak ingerencji w architekturę obiektu.
Rolety natynkowe posiadają obudowę wykonaną z aluminium z pokrywą rewizyjną umieszczoną od przodu skrzynki rolety. Montaż rolety natynkowej może odbywać się na dwa sposoby. Pierwszy, to montaż skrzynki na murze, zatem bez ingerencji w światło okna. Drugi to z kolei montaż skrzynki we wnęce okiennej, czyli z ingerencją w światło okna. Rolety natynkowe znajdują zastosowanie w nowym budownictwie oraz w budownictwie poddawanym modernizacji. Jednak realizację montażu można rozpocząć na dowolnym etapie projektu.
Zaletą rolet natynkowych jest przede wszystkim szybkość montażu realizowana w dowolnym momencie.
Rolety podtynkowe to rolety, których wykonana z aluminium obudowa posiada pokrywę rewizyjną u dołu skrzynki rolety. Skrzynka natomiast montowana jest przed oknem we wnęce w nadprożu. To rozwiązanie dedykowane jedynie nowym budynkom i wymaga zewnętrznej zabudowy, co wymusza konieczność podjęcia decyzji o montażu już na etapie projektu architektonicznego.
Zaletą tego rozwiązania jest możliwość zabudowy rolety, co daje efekt braku ingerencji w architekturę i wygląd elewacji obiektu.
Rolety RKS posiadają obudowę wykonaną z ceramiki lub poliuretanu wzmocnionego drutem zbrojonym. Pokrywa rewizyjna jest tutaj umieszczona u dołu skrzynki rolety. Skrzynka natomiast znajduje się w tym rozwiązaniu w miejscu nadproża okna. To kolejna propozycja jedynie dla nowego budownictwa, możliwa do realizacji wyłącznie w sytuacji podjęcia wczesnoprojektowych decyzji.
Zaletą tego systemu jest możliwość zupełnej zabudowy, a tym samym brak wpływu na architekturę budynku.
Jak widać rolety zewnętrzne, mają sporo zalet i warto zastanowić się nad ich montażem, niezależnie czy stoimy przed decyzją dotycząca wyglądu naszego przyszłego, czy obecnego domu. Dla uszczelnienia przestrzeni powstałych podczas montażu możemy użyć oczywiście pianki poliuretanowej.