Istnieje kilka metod ocieplania budynków, przy czym jedną z popularniejszych w ostatnich latach jest pianka poliuretanowa. Co decyduje o rosnącym zainteresowaniu właśnie tą metodą termoizolacji? Dlaczego decydujemy się na stosowanie tego sposobu ocieplania budynków? Sprawdź, jakie są właściwości pianki poliuretanowej oraz w jaki sposób można ją wykorzystać.
Odpowiedni materiał izolacyjny – kryteria wyboru
Wybór odpowiedniego sposobu ocieplania jest nie bez znaczenia. Decydując się na konkretną metodę, musimy mieć pewność, że jest ona właściwa dla wieku budynku, powierzchni ścian oraz materiału, z jakiego został on wykonany. Skądinąd, ważnym kryterium są nasze finanse oraz osobiste preferencje.
Rodzaj wybranego materiału będzie miał dla nas znaczenie również z uwagi na jego funkcjonalność. Z pewnością będziemy chcieli, by zapewnił izolację na długi czas, był odporny na wilgoć, ale i stanowił materiał trudno zapalny oraz nierozprzestrzeniający ognia.
I choć może istnieją tańsze rozwiązania, to właśnie izolacja pianką poliuretanową zdaje się być najlepszą, bo i najskuteczniejszą metodą ocieplania. Zanim przejdziemy do jej największych zalet, przedstawmy pokrótce samą piankę, która jest bohaterem niniejszego tekstu.
Kilka słów o samej piance poliuretanowej
Pianka pur to materiał powstający wskutek łączenia i mieszania dwóch składników – poliolu oraz izocyjaninu. Ten pierwszy to żywica, drugi natomiast – utwardzacz, jednak to właśnie we wzajemnym połączeniu zyskują one najbardziej pożądane działanie. Zespolone ze sobą komponenty decydują bowiem o gwałtownym przyroście objętości powłoki, co powoduje idealne wypełnienie wolnej przestrzeni.
Na ogół mamy do czynienia z dwoma rodzajami pianki – miękką, którą wykorzystujemy do ocieplania poddaszy i ścian, zwaną inaczej otwarto-komórkową, a także twardą – przeznaczoną do ocieplania fundamentów, piwnic czy tarasów, zwaną zamknięto-komórkową. Pierwszą z nich charakteryzuje duża oddychalność, drugą zaś – doskonała termo oraz hydroizolacja.
Dlaczego ocieplanie pianką?
Przejdźmy jednak do faktycznych zalet, które mogą mieć tutaj kluczowe znaczenie. Po pierwsze, piankę poliuretanową cechuje nieprzewiewność, która ogranicza powstawanie pętli konwekcyjnych. Co to oznacza? Pianka skutecznie minimalizuje niepotrzebne straty energii.
Jakie jeszcze właściwości wykazuje pianka poliuretanowa? Kolejnym argumentem, przemawiającym za wyborem pianki, jest szybkość oraz łatwość jej montażu. Aplikuje się ją bardzo prosto, a odbywa się to poprzez jej rozpylenie przy użyciu wysokiego ciśnienia. Podczas rozpylania pianka rozszerza swoją objętość, a następnie zastyga. Dzięki temu, w ciągu kilku godzin jesteśmy w stanie przeprowadzić izolację natryskową powierzchni sięgającej nawet 300m2!
To jeszcze nie koniec. Dodatkowym atutem jest fakt, iż pianka ta dostosowana jest do aplikowania jej nawet w okresie zimowym. Termoizolację przy użyciu tej metody, z powodzeniem przeprowadzimy nawet przy ujemnych, bardzo niskich temperaturach.
Ważnymi zaletami są również cechy samego materiału. Jest on niezwykle elastyczny, dlatego też świetnie pracuje z konstrukcją dachu. Dodatkowo, dzięki swojej lekkości sprawia, że ocieplanie powierzchni dachowej nie wymaga wzmacniania konstrukcji. Materiał nie kruszy się, nie utlenia i nie pyli, a co ważne – nie wymaga konserwacji czy dalszych prac zabezpieczających.
Pianka poliuretanowa i inne zastosowania
Pianka poliuretanowa, dzięki wielu cennym właściwościom, znajduje zastosowanie w różnych dziedzinach życia. Oprócz tego, że piankę poliuretanową wykorzystuje się do ocieplania i uszczelniania fundamentów, ścian, stropu czy poddasza, dość powszechnie stosuje się ją także w przemyśle – w docieplaniu i uszczelnianiu budynków handlowych, produkcyjnych, usługowych, hal stalowych, magazynów, chłodni, zbiorników, a także w rolnictwie – w budynkach, w których przechowuje się owoce i warzywa, magazynów i innych obiektów rolniczych.