Skip to main content

To, jak przebiega standardowy montaż okien, wiedzą chyba wszyscy – wykonuje się go poprzez stosowanie podstawowych uszczelnień, a tym samym wyłącznie za pomocą pianki poliuretanowej. Tymczasem istnieje jeszcze możliwość tak zwanego montażu ,,ciepłego”, który pozwala na wprowadzenie dodatkowych zabezpieczeń, chroniących przed utratą ciepła. Na czym to dokładnie polega?

,,Ciepły” a ,,zwykły” montaż okien

To, co dzieli montaż ,,zwykły” i ,,ciepły”, to fakt, iż w przypadku tego drugiego, oprócz uszczelnienia za pomocą pianki, elementami dodatkowo wspierającymi izolację są różnego rodzaju materiały uszczelniające, a także ich kombinacje. To między innymi specjalne folie – wodoodporne, paroprzepuszczalne, paroizolacyjne. Mówiąc prościej, ,,ciepły montaż” stwarza dodatkowe warstwy izolacyjne – zewnętrzną (paroprzepuszczalną) oraz wewnętrzną (paroszczelną). Nie bez powodu nazywa się go także montażem warstwowym.

Ciepły montaż uwzględnia trzy warstwy izolacji: zewnętrzną warstwę paroprzepuszczalną, umożliwiającą swobodną dyfuzję pary wodnej, a jednocześnie chroniącą przed przenikaniem wody do wnętrza pomieszczenia, warstwę środkową, pełniącą funkcję termoizolacji oraz warstwę wewnętrzną, dzięki której para wodna oraz wilgoć nie przenikają do warstwy termoizolacji.

Sposób na oszczędność

,,Ciepły montaż” to rozwiązanie, które idzie w parze z energooszczędnością. Dzięki takiemu, wzbogaconemu uszczelnieniu, termoizolacja znacznie zwiększa szczelność połączenia, poprzez co eliminuje niekontrolowaną infiltrację powietrza. W efekcie pozwala to znacznie ograniczyć zużycie ciepła, a tym samym wyraźnie odciąża nasz portfel!

Szukaj kompleksowych usług

W przypadku ciepłego montażu, niezwykle ważna jest fachowa, wykwalifikowana ekipa remontowa, gdyż prace z nim związane wymagają odpowiedniej wiedzy i doświadczenia. Podobnie jest w przypadku samego doboru odpowiednich materiałów, mających zabezpieczać nasze okna – najlepiej skorzystać z usług firmy, która oprócz profesjonalnego wykonawstwa zajmie się także przygotowaniem właściwych materiałów uszczelniających. Wtedy będziemy mieć pewność, że montaż zostanie przeprowadzony prawidłowo, a tym samym efektywnie.

Ciepły montaż jest dla wielu w Polsce wciąż nową techniką, stąd bardzo często dochodzi do popełniania licznych błędów w montażu. Niedokładne uszczelnienie, niedokładne dostosowanie wymiarów stolarki do otworu okiennego, niewłaściwy rozstaw kotew… To tylko niektóre z powszechnie występujących błędów w ciepłym montażu.