Zanim przejdziemy do ocieplania budynku, konieczne jest staranne przygotowanie podłoża, czyli tej warstwy, na którą zostanie nałożona izolacja termiczna. Istnieje cała lista zadań i testów, które należy przeprowadzić, by zyskać pewność, że ocieplenie będzie trwałe i dobrze spełni swoje zadanie. Jakie działania koniecznie trzeba wykonać?
Ocena stanu ścian
To zalecenie dotyczy przede wszystkim starszych budynków, które chcemy dodatkowo ocieplić. Przed nałożeniem warstwy izolacyjnej w takim wypadku koniecznie musimy sprawdzić, czy tynk lub części muru nie stały się kruche i nie odpadają przy skrobaniu. Jeśli tak się dzieje, konieczne jest dokładne usunięcie wszystkich odpadających części. Jeśli tynk się nie kruszy, warto dodatkowo przeprowadzić jeszcze jedną próbę, która wskaże czy jest mocny – mianowicie ostukać go młotkiem. Jeśli w trakcie tego procesu usłyszymy głuchy odgłos, będzie to znaczyć, że się odspoił i należy go skuć.
Ocena instalacji i odchyleń powierzchni
Zanim zaczniemy ocieplać budynek, należy także upewnić się, czy wszystkie drzwi, okna, rynny itp. zamocowane są tak, jak należy, gdyż późniejsze zmiany z uwagi na warstwę termoizolacyjną będą mocno utrudnione. Konieczne jest także sprawdzenie, czy wszystkie ściany są dostatecznie równe – to znaczy, czy mieszczą się w granicach dopuszczalnych odchyleń. Jeśli istnieją zbyt duże nierówności, nie możemy liczyć na ich wyrównanie warstwą izolacyjną. Takie działanie zmniejsza przyczepność kleju, a tym samym trwałość całego ocieplenia. Wszelkie niedociągnięcia należy więc pokryć za pomocą zaprawy murarskiej.
Oczyszczanie podłoża
Kwestią, którą musimy się zająć, jest też oczyszczenie podłoża z wszystkiego, co mogłoby w jakikolwiek sposób negatywnie wpłynąć na trwałość lub skuteczność ocieplenia. Konieczne jest przede wszystkim usunięcie z całej powierzchni kurzu, zabrudzeń, śladów olejów szalunkowych i innych tłustych substancji. Takie działanie ma na celu pozbycie się wszelkich elementów, które mogłyby zmniejszyć przyczepność kleju. Pozbyć się trzeba też wszystkich śladów agresji biologicznej i chemicznej, np. grzybów czy porostów.
Zagruntowanie ścian
Jeśli ściany mocno chłoną wilgoć, pojawiają się na nich różnego rodzaju porosty czy grzyby, jest to znak, że przed ocieplaniem ściana potrzebuje zagruntowania. Możemy zrobić to za pomocą specjalnego preparatu do gruntowania zapobiegającemu zawilgoceniu ścian.
Mając za sobą te podstawowe kroki, możemy przystąpić do procesu ocieplania. Warto jednak pamiętać, że od dokładności ich wykonania zależy trwałość izolacji, więc jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości, czy dobrze oceniliśmy i przygotowaliśmy ściany, lepiej skorzystać z pomocy fachowca.