Ocieplanie domu to jedne z najistotniejszych prac podczas budowy lub termomodernizacji. W naszym europejskim klimacie postawienie obiektu bez izolacji cieplnej jest zupełnie pozbawione sensu, gdyż brak odpowiedniej warstwy ocieplenia dachu lub murów całkowicie zmienia przyjemność przebywania w danym budynku. Wiele osób zastanawia się jednak, ile czasu trwa ocieplenie standardowej wielkości domu i czy proces ten wydłuża czas oddania go do użytku. Odpowiedź na to pytanie jest dość trudna, gdyż ma na to wpływ między innymi firma świadcząca te usługi, jak i zastosowany materiał, dlatego postaramy się rozłożyć ją na czynniki pierwsze w niniejszym artykule.
Czym jest ocieplanie domu i jaki ma cel?
Ocieplanie domu to proces, który przeważnie wykonuje się podczas wznoszenia domu lub obiektów firmowych jako jeden z ostatnich etapów przygotowywania ich do odbioru. Nieco inaczej jest ze starszymi budynkami, które zostały wzniesione wiele lat temu przy użyciu przestarzałej już technologii. Wówczas taki proces nosi nazwę termomodernizacji, czyli przystosowania danego budynku do norm, które obowiązują obecnie. Ocieplenie domu ma kilka bardzo istotnych zalet.
Po pierwsze – optymalnie dobrana termoizolacja zmniejsza szybkość wymiany cieplnej, co zwiększa komfort domowników zarówno latem, jak i zimą. Podczas cieplejszych pór roku warstwa izolacji cieplnej chroni wnętrze przed nadmiernym ogrzaniem wskutek np. intensywnych promieni słonecznych padających bezpośrednio na ściany lub dach. Inaczej jest podczas zimy. Wówczas ogrzane wnętrze na dłużej zachowa optymalną temperaturę, gdyż ciepło nie zostanie odprowadzone na zewnątrz. Po drugie – warstwa izolacyjna chroni dom przed rozprzestrzenianiem się ognia pomiędzy kondygnacjami lub pomieszczeniami, jak i zmniejsza hałas docierający z zewnątrz.
Sposoby ocieplania domu czy wełna?
Obecnie najpopularniejsze są dwa sposoby ocieplania domu – wełną mineralną lub pianką poliuretanową. Wełna skalna jeszcze do niedawna była zdecydowanie najczęściej wybieraną formą materiału termoizolacyjnego i wciąż cieszy się dużą popularnością wśród inwestorów prywatnych oraz przedsiębiorstw. Jest w zasadzie w pełni odporna na działanie ognia (do 1000 stopni Celsjusza), korzystna cenowo, jak i prosta w ułożeniu przez większość firm budowlanych.
Drugim wariantem jest znacznie nowocześniejsza pianka poliuretanowa. Ma formę płynną, którą aplikuje się na powierzchnię przy pomocy specjalnego agregatu pod wysokim ciśnieniem. Pianka rozpulchnia się i zwiększa swoją objętość wielokrotnie i tym samym szczelnie wypełnia wszelkie uszczerbki, dziury oraz nierówności, zapewniając praktycznie stuprocentowe usunięcie mostków cieplnych. Jest jednak nieco droższa, lecz odwdzięcza się znacznie większą trwałością. W dłuższej perspektywie czasowej może się zatem bardziej opłacać z ekonomicznego punktu widzenia.
Ile czasu trwa ocieplanie domu?
Ocieplenie domu za pomocą tradycyjnej wełny mineralnej zajmuje wyspecjalizowanej firmie świadczącej usługi termomodernizacji około dwóch tygodni w przypadku ocieplenia około 200 metrów kwadratowych dość skomplikowanej bryły. Na ten czas ma wpływ przygotowanie podłoża, montaż materiału termoizolacyjnego, jak i zaprojektowanie oraz wykonanie rusztowania dla płatów wełny czy też aplikację tynku (jeśli chodzi o budynek z zewnątrz). Warto wiedzieć, że czas ten może się wydłużyć przez złą pogodę lub wymagane przerwy.
W przypadku pianki poliuretanowej czas ten jest znacznie krótszy – proces ocieplenia domu o podobnej powierzchni może skrócić się nawet do jednego dnia. Na wydajność pracy nie ma wpływu ani temperatura, ani pogoda, gdyż pianka termoizolacyjna charakteryzuje się znakomitymi właściwościami w każdych warunkach. Warto także wiedzieć, że nie wymaga się specjalistycznego przygotowania powierzchni ani żmudnego układania warstw zbrojących czy konstrukcji.