Skip to main content

Drzwi wejściowe są jednym z ważniejszych elementów wykończenia i wyposażenia domu, mieszkania czy każdego innego budynku mieszkalnego i użytku publicznego. Muszą pasować one do architektury obiektu, aranżacji, ale też powinny chronić przed włamaniem. Co wziąć pod uwagę, wybierając drzwi zewnętrzne? W tym wpisie pomożemy Ci znaleźć najlepszą opcję. 

Drzwi wejściowe – wizytówka Twojego domu

Twierdzimy, że drzwi zewnętrzne stanowią barierę między posesją przed domem a wnętrzem. Oznacza to, że muszą one nie tylko dobrze prezentować się wizualnie, ale przede wszystkim spełniać szereg funkcji. Najczęściej jednak skupiamy się na walorach estetycznych, które są oczywiście istotne, bo drzwi powinny tworzyć spójną całość z oknami, elewacją czy dachem. Jednak ich niezaprzeczalnym atutem jest ochrona przed utratą ciepła, co szczególnie w dzisiejszych czasach jest dla większości ważnym aspektem. Dobrze dobrane drzwi stanowią świetną barierę termiczną, a więc mogą w znaczny sposób przyczynić się do obniżenia rachunków za prąd. Każdy lubi czuć się w domu bezpiecznie, dlatego podczas wyboru powinniśmy zwrócić uwagę na dodatkowe zabezpieczenia chroniące przed włamaniem. Sam wybór drzwi to jednak nie wszystko, bo muszą zostać one jeszcze zamontowane. Jesteśmy profesjonalistami w tej kwestii, dlatego też każde drzwi będą nie tylko solidne, ale i pięknie wykończone. 

Rodzaje drzwi wejściowych – na co zwrócić uwagę?

Jesteśmy firmą z wieloletnim doświadczeniem, a więc wiemy, jakie parametry są istotne podczas wyboru drzwi wejściowych i na co uwagę zwracają klienci. Pierwszym aspektem są walory wizualne, bo przecież drzwi muszą podobać się domownikom, a jednocześnie powinny współgrać z architekturą budynku. Można wybrać drzwi pełne lub z przeszkleniami, a także proste lub ze wzorami w ciekawej kolorystyce. Jeśli wybraliśmy już model, to kolejnym parametrem jest wielkość. Dla swobodnego poruszania się i by mieć możliwość wniesienia większych gabarytowo mebli, najlepiej wybrać drzwi o szerokości minimum 90 cm. Standardowa wysokość wynosi 200 cm, ale jest też możliwość zamówienia modeli w innych rozmiarach, jeśli zachodzi taka potrzeba. Drzwi zewnętrzne powinny chronić przed uciekaniem ciepła, ale powinny również izolować od dźwięków dobiegających z zewnątrz. Jest to szczególnie istotne, jeśli mieszka się przy ruchliwej ulicy czy blisko szkoły. Dla większego bezpieczeństwa można wybrać drzwi antywłamaniowe, w których znajdują się dodatkowe wzmocnienia. 

drzwi od garażu
drzwi od garażu

Ciepłe drzwi wejściowe – jakie parametry powinny mieć?

Wspomnieliśmy o drzwiach, które chronią przed utratą ciepła i chcielibyśmy nieco rozszerzyć ten temat. Drzwi o zwiększonej termoizolacyjności są coraz chętniej wybierane ze względów oszczędnościowych. Parametrem informującym, jak ciepłe są drzwi, jest współczynnik przenikania ciepła U. Im ta wartość jest niższa, tym drzwi są cieplejsze, a więc zimno z zewnątrz nie przenika do środka, a ciepło z domu pozostaje wewnątrz. Od 2021 roku obowiązują przepisy, które wskazują, że ten współczynnik nie może być wyższy niż 1,3 W/(m2*K). Często takie drzwi są wewnątrz wykonane ze stalowej blachy, ale też mogą być wypełnione drewnem klejonym. W niektórych modelach stosuje się wełnę mineralną, a w innych piankę poliuretanową, która chroni też przed hałasem i wilgocią. Chcąc, by drzwi zapewniały maksymalny komfort cieplny, nie możemy zapomnieć też o ociepleniu ramy i ościeżnicy. 

Antywłamaniowe drzwi wejściowe

Właściciele domków jednorodzinnych, ale też i mieszkań w blokach czy kamienicach chcą czuć się bezpiecznie. Dlatego też wiele osób szuka drzwi antywłamaniowych, które posiadają dodatkowe wzmocnienia. Nie tylko w takich modelach są zastosowane lepsze zamki, ale też ościeżnica i całe skrzydło są tak wykonane, by wytrzymały próbę wypchnięcia czy przewiercenia. Najczęściej takie drzwi są wykonane ze stalowej ramy, a ościeżnica jest przytwierdzona do muru specjalnymi kotwami. Dla zapewniania większej ochrony, ale też i by przez drzwi nie uciekało ciepło, wolne przestrzenie wypełnia się pianką poliuretanową lub innymi materiałami izolacyjnymi. Istotnym elementem antywłamaniowych modeli są zawiasy, które są tak zamontowane, by wyjęcie drzwi z ościeżnicy było niemożliwe. Jeśli zaś chodzi o zamki, to te powinny posiadać odpowiednie atesty, a polecanym rozwiązaniem są zamki klasy odporności C.

Drzwi zewnętrzne
Drzwi zewnętrzne

Najważniejsze informacje na temat drzwi wejściowych – podsumowanie

Drzwi wejściowe stanowią element dekoracyjny budynku, ale są też barierą chroniącą przed włamaniem, hałasami i ucieczką ciepła z wewnątrz. Powinny być dopasowane do architektury domu, by tworzyły spójną całość. By oszczędzić na rachunkach, najlepiej wybrać modele o współczynniku przenikania ciepła na poziomie 1 W/(m2*K). Na pewno chcesz też zadbać o bezpieczeństwo i spokój swój i swoich bliskich, a więc idealnym rozwiązaniem są drzwi antywłamaniowe, które również chronią przed hałasami z zewnątrz. Na ostateczny efekt wpływa nie tylko rodzaj i jakość drzwi, ale też ich montaż. Jesteśmy w stanie przeprowadzić go szybko i rzetelnie, dzięki dużemu doświadczeniu i profesjonalnemu podejściu do każdego zlecenia.