Skip to main content

Okna powinny spełniać kilka ważnych funkcji: dostarczać do wnętrza odpowiednio dużą ilość światła, chronić przed hałasem, zabezpieczać przed złodziejami, a także stanowić eleganckie uzupełnienie całości budynku. Nie mniej istotna jest również ich wysoka wytrzymałość oraz energooszczędność. Jak pogodzić wszystkie te cechy i wybrać idealny model? W niniejszym artykule podpowiemy, jak wybrać okna do energooszczędnego domu.

Domy energooszczędne to takie, w którym zastosowano rozwiązania pozwalające do minimum ograniczyć zużycie energii. Są one nie tylko ciepłe, ale i tańsze w utrzymaniu. Okna stanowią niezwykle ważny element, bo to właśnie przez nie budynek traci najwięcej ciepła, a jego mieszkańcy – pieniędzy. Im większe okna, tym większe straty w tym zakresie. Jak zatem sobie z tym poradzić?

Okna energooszczędne – co warto wiedzieć?

Okna energooszczędne dbają o gospodarkę cieplną domu. Skąd jednak wiedzieć, które z nich takie właśnie są? W sprzedaży są różne rodzaje okien: PCV, drewniane oraz aluminiowe. Jednak to nie samo tworzywo, a współczynnik przenikalności ciepła (Uw) stanowi kluczowy parametr przy wyborze energooszczędnych modeli. Uw określa, ile ciepła traci okno na skutek różnicy temperatur panujących w pomieszczeniu i na zewnątrz. Na jego końcową wartość składają się: Uf – profile okienne, Ug – szyby oraz mostek termiczny, który znajduje się na styku szyby i ramy. Im mniejsza jest wartość Uw, tym oczywiście lepiej.

Na rynku można znaleźć wiele modeli okien energooszczędnych. Przepisy określają, że ich Uw może wynosić maksymalnie 1,1 W/m2K (wyjątek stanowią okna dachowe, których Uw może sięgać 1,3 W/m2K). Warto jednak szukać rozwiązań o niższym współczynniku Uw. Najlepiej około 0,8-0,9 W/mK. Taka inwestycja jest droższa, ale szybko się zwraca.

Okna PCV

Okna PCV cieszą się sporą popularnością wśród klientów, za co odpowiada korzystny stosunek ceny do jakości. Są solidne, dobrze izolują hałasy i skutecznie chronią przed złodziejami. Oprócz tego są proste w utrzymaniu: nie trzeba ich malować czy konserwować, a w razie zabrudzenia wystarczy umyć za pomocą szmatki i detergentu. Dużą zaletą okien PCV jest również to, że są dostępne w różnych kształtach i kolorach. Co istotne, wiele modeli posiada współczynnik przenikalności ciepła około 0,7 W/m2K. Takie parametry posiadają najczęściej okna trzyszybowe, które są szczególnie polecane do domów energooszczędnych.

Jeśli chodzi o wady, profile okienne ulegają nierzadko przebarwieniom wskutek promieniowania UV, a po kilku, kilkunastu latach użytkowania – deformacjom. Uszkodzonych ram nie da się niestety naprawić, dlatego konieczna jest ich wymiana.

Okna drewniane

Okna drewniane są eleganckie, solidne i ponadczasowe. W przypadku uszkodzenia ramy można ją z łatwością naprawić. Okna zapewniają odpowiednią cyrkulację powietrza, dzięki czemu w domu nie tworzy się grzyb. Cechuje je również niski stopień przepuszczania ciepła, dlatego stanowią idealne rozwiązanie dla tych, którzy lubią klasykę, ale w nowoczesnej, energooszczędnej odsłonie. Ponieważ można je wyposażyć w systemy antywłamaniowe, dobrze radzą sobie też ze złodziejami. Wygłuszają dźwięki, a także – jeśli będą odpowiednio konserwowane – przez długie lata pozostają w dobrym stanie.

Ich wadą może się okazać cena, a także konieczność przeprowadzania systematycznych konserwacji.

Okna aluminiowe

Poza dość wysoką ceną nie mają większych wad. Stanowią idealne rozwiązanie dla nowoczesnych domów, którym nadają ciekawego stylu i elegancji. Są nie tylko estetyczne, ale również solidne i trwałe. Poza tym nie ulegają odkształceniom i nie wymagają konserwacji. W przypadku okien aluminiowych możliwe jest wykonanie wąskich profili z dużym przeszkleniem, dzięki czemu do wnętrza dociera znacznie więcej światła słonecznego. W takim przypadku koniecznie należy zwrócić uwagę na parametr przenikalności ciepła. Standardem jest produkowanie ich ze współczynnikiem Uw w przedziale 0,8-1,1 W/(m2.K). Do domów energooszczędnych polecane są dwukomorowe okna aluminiowe ze współczynnikiem Ug = 0,5 W/(m2.K).

Jak rozmieścić okna w domu energooszczędnym?

Rozsądne usytuowanie okien jest kluczem do uzyskania oszczędności. Najkorzystniejsze jest ulokowanie ich od strony południowo-wschodniej, południowej lub południowo-zachodniej. Dzięki temu pomieszczenia są odpowiednio naświetlone, a zimą można zaoszczędzić na ogrzewaniu. Okna od strony północnej generują największe straty cieplne, ale ze względu na konieczność zachowania funkcjonalności domu oczywiście nie można ich pominąć. Najważniejsze jest, by kierować się zasadą: im większe okno, tym bliżej południa powinno się znajdować. Przy zakupie warto też zwrócić uwagę na Uw – im mniejsza wartość, tym większa oszczędność. W przypadku małych okien, w których jest relatywnie dużo ramy okiennej, należy skupić się na wartości Uf.