Skip to main content

Z wychłodzonego domu ucieka bardzo dużo ciepła, a wraz z nim –  oszczędności domowników. Można tego uniknąć, decydując się na ocieplenie budynku. Decyzja o przeprowadzeniu takiej inwestycji powinna być jednak przemyślana i dobrze zaplanowana. W przeciwnym razie uzyskany efekt może okazać się daleki od oczekiwań, a wykonany system izolacyjny – nietrwały. Dowiedz się, jak i kiedy wykonać ocieplenie domu.

Dobra izolacja domu sprawi, że stanie się on tańszy w utrzymaniu, komfortowy w użytkowaniu i przyjazny środowisku – za sprawą niższej emisji CO2. Co ważne, taki budynek jest nie tylko ciepły, ale i odpowiednio wyciszony. Ocieplenie zabezpiecza też jego ściany przed rozwojem chorobotwórczych pleśni i grzybów, a także przed niekorzystnymi czynnikami atmosferycznymi. Sęk w tym, że część osób podejmuje decyzję o wykonaniu izolacji cieplnej budynku dość spontanicznie, nie mając odpowiedniego planu działania. To duży błąd, który zwykle przynosi różnego rodzaju negatywne konsekwencje i niepotrzebne koszty.

Jak wygląda ocieplenie domu?

Zanim ruszą pierwsze prace związane z montowaniem systemu ociepleniowego, trzeba zadbać o swoje odpowiednie przygotowanie merytoryczne. Przede wszystkim warto wiedzieć, że na powodzenie całego przedsięwzięcia, jego trwałość i solidność, niebagatelny wpływ ma właściwe przygotowanie podłoża. Powierzchnia ścian powinna zostać wyrównana, oczyszczona i osuszona. Tam, gdzie tynk jest wilgotny pomimo słonecznej pogody, wymagane jest sprawdzenie hydroizolacji fundamentów lub rynien. Dopiero po wyeliminowaniu problemu można przystąpić do dalszych prac. Podobnie wygląda sytuacja z oczyszczaniem ścian – zbagatelizowanie tej czynności może obniżyć przyczepność kleju i poszczególnych elementów systemu.

Trzeba również pamiętać o starym tynku. Jeśli jest on luźny, czyli odspojony od podłoża, istnieje ryzyko, że w przyszłości odpadnie wraz z warstwą ocieplenia. Jego trwałość można sprawdzić, opukując ściany budynku. Charakterystyczny „pusty” dźwięk będzie oznaczać, że tynk nie trzyma się podłoża i należy go usunąć. Pozbyć trzeba się także ewentualnych plam, wykwitów czy pleśni.

Dobrze jest też zabezpieczyć okna i drzwi zewnętrzne, które mogą ulec zabrudzeniu lub zniszczeniu. Dopiero wówczas można przystąpić do gruntowania budynku i przymocowywania listew cokołowych, które wyznaczą granicę ocieplenia. Następnie kładzie się klej, zatapia siatkę oraz przyczepia styropian lub inny materiał izolacyjny.

Sezon na ocieplanie domu

Prace ociepleniowe warto przeprowadzać w sezonie letnim, kiedy temperatura na zewnątrz wynosi od 5 do 25 stopni Celsjusza. Dzięki temu wszystkie elementy i materiały wykorzystywane do izolacji budynku nie utracą swoich właściwości i będą mocno trzymać się podłoża. Niewskazane jest przeprowadzanie prac w przypadku mrozów, upałów, opadów (deszczu i śniegu), porywistych wiatrów czy znacznych wahań temperatury. Izolacja wykonana w niekorzystnym okresie może być po prostu nietrwała.

Czym ocieplić dom?

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów materiałów o dobrych właściwościach termoizolacyjnych: styropian, wełna mineralna i celulozowa, a także pianka poliuretanowa.

Styropian jest chętnie wykorzystywanym materiałem ze względu na swoją lekkość, niską nasiąkliwość, dobrą izolację oraz dość niską cenę. Poza tym jest odporny na ścieranie oraz powstawanie grzybów, bakterii i pleśni, a także jest  łatwy w obróbce i montażu.

Wełna mineralna charakteryzuje się wysoką paro przepuszczalnością, a także odpornością na wysokie temperatury. Jest powszechnie dostępna i dość łatwa w obróbce. Jest przy tym także materiałem chroniącym przed hałasem.

Pianka PUR (poliuretanowa) wykazuje się wysoką przyczepnością do podłoża, nie obwisa i nie osiada z biegiem lat. Dzięki natryskowej metodzie aplikacji zapewnia wysoką szczelność ocieplanej powierzchni. Jest także paro przepuszczalna i dobrze izoluje również hałasy.

To, które z rozwiązań najlepiej sprawdzi się w danym przypadku, jest tak naprawdę sprawą indywidualną. Zawsze warto jednak dążyć do kompromisu pomiędzy jakością izolacji cieplnej a kosztami jej wykonania. Jeśli zastanawiasz się, jaki rodzaj ocieplenia wybrać dla Twojego domu, zasięgnij porady specjalisty, który fachowym okiem oceni Twoją sytuację.