Skip to main content

Jakie czynniki należy wziąć pod uwagę?

Termomodernizacja dachu to kwestia złożona i wymagająca bardzo starannego przygotowania. Ogromne znaczenie ma wybranie solidnego materiału, który nie tylko skutecznie zatrzyma ciepło, ale będzie też trwały i bezpieczny dla domowników. Ciekawym i zdecydowanie zalecanym przez nas rozwiązaniem jest pianka poliuretanowa, ponieważ nie pyli, nie kruszy się i nie wydziela alergenów, nie zawiera też gazów, które szkodliwe są dla warstwy ozonowej. To najwyższej jakości innowacyjny produkt, dedykowany nie tylko alergikom, wyróżniający się ponadprzeciętną wytrzymałością. Więcej na temat pianki PUR pisaliśmy w tym artykule.

Kiedy ocieplać poddasze?

Ocieplenie poddasza jest sprawą wręcz kluczową – zarówno jeśli mowa o poddaszu użytkowym, jak i nieużytkowym. To bowiem od prawidłowej, starannie wykonanej termomodernizacji poddasza zależy komfort wszystkich domowników. Kiedy natomiast należy wykonać wszystkie niezbędne prace? Odpowiedź jest prosta: wówczas, gdy gotowa jest konstrukcja dachu oraz jego pokrycie. Bardzo ważne jest, aby powierzchnia, przy której będziemy pracować, była dobrze wysuszona i pozbawiona wilgoci. Istotne jest również sprawdzenie stanu wentylacji i szczelności dachu. Czynności termomodernizacyjne podjąć należy dopiero po zakończeniu wszystkich tzw. prac „mokrych” w pozostałych pomieszczeniach, aby nasze działania były efektywne i w perspektywie czasu nie generowały strat. W przypadku nowych budynków – powinny być one ocieplone, zanim się wprowadzimy, ale nie od razu po wylaniu wylewek i nałożeniu tynku. Konstrukcja musi odpocząć, abyśmy mieli pewność, że nie będzie ona podmoknięta.

Czy warunki atmosferyczne mają znaczenie?

Tutaj również odpowiedź jest prosta: tak, pora roku ma znaczenie – zwłaszcza gdy termomodernizacja wiąże się z naprawą połaci dachowej. Na prace ociepleniowe zdecydujmy się wtedy, gdy powietrze jest suche – bezdeszczowe i najlepiej bezwietrzne. Po pierwsze: ponieważ mowa o pracach na wysokości, a bezpieczeństwo i komfort są najważniejsze. Po drugie: wszystkie zadania uda nam się wykonać szybciej i sprawniej. Po trzecie: wyeliminujemy w ten sposób ryzyko pojawienia się wilgoci.

Źle przygotowane ocieplenie poddasza może skutkować znaczną utratą ciepła. Warto więc przygotować szczegółowy plan termomodernizacyjny – najlepiej zaś powierzyć wszystkie prace doświadczonym specjalistom. Niezwykle ważne jest także to, na jaki materiał się zdecydujemy – polecana przez nas pianka PUR gwarantuje nie tylko doskonałe zabezpieczenie domu w mroźne, chłodne dni, ale także skuteczną ochroną przed przegrzewaniem w okresie letnim. Cała nasza oferta ocieplania poddaszy dostępna jest tutaj – zachęcamy do lektury!