Skip to main content

Zadbanie o prawidłową izolację termiczną każdego domu to jedna z podstawowych kwestii, które warto rozważyć zarówno podczas remontu starego budynku, jak i trwającej budowy. To właśnie dzięki niej można zagwarantować domownikom komfort i ochronić wnętrza przed utratą ciepła w trakcie mroźnych dni, która mogłaby narazić ich na zwiększenie rachunków za ogrzewanie. Dziś pod lupę bierzemy ocieplanie pianą RUR. Czym jest sam materiał i jakie ma zalety oraz czy są jakieś różnice zastosowania go do izolacji termicznej w nowszych i starszych domach? Sprawdzamy!

Co warto wiedzieć o pianie PUR?

Piana PUR to materiał przeznaczony do izolacji termicznej budynków, który z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. Co ciekawe, pierwszy raz pojawił się na rynku już w latach 50. XX wieku. Obecnie materiał ten jest uznawany za jedną z najskuteczniejszych i najtrwalszych metod ocieplenia każdego obiektu, w tym także domów jednorodzinnych. Co kryje się pod nazwą piana PUR? To nic innego jak poliuretan – tworzywo syntetyczne, które powstaje po zmieszaniu ze sobą izocyjanianu i poliolu. W trakcie aplikacji materiału stosuje się metodę natryskową, pokrywając powierzchnię ścian czy dachów wytrzymałą warstwą izolacyjną na lata.

Dlaczego tak wiele osób decyduje się na docieplanie nowszych i starszych domów pianą PUR? Materiał ten jest przede wszystkim relatywnie tani, co z pewnością ma ogromny wpływ na jego popularność. Jednak w parze z atrakcyjną ceną idzie w parze rewelacyjna trwałość, ale nie tylko – równie imponujące są parametry tworzywa. Pianka jest przede wszystkim wolna od szkodliwych substancji, a tym samym jest w 100% bezpieczna zarówno dla przebywających w budynku ludzi, jak i zwierząt. Dodatkowo piana PUR nie dopuszcza do rozwoju grzybów i pleśni oraz chroni przed kondensacją pary wodnej. A to wszystko w połączeniu z dokładnością wypełniania szczelin, szybkością aplikacji i lekkością.

Czym różni się ocieplanie nowszych i starszych domów pianą PUR?

W przypadku nowszych budynków sprawa jest dość prosta – znacząca większość fachowców zdecyduje się właśnie na ten sposób ocieplenia domu. Dzięki temu, że piana PUR sprawdza się zarówno w przypadku ścian stalowych, jak i drewnianych czy ceglanych, możliwości jej zastosowania są ogromne. W przeciwieństwie do nowoczesnych obiektów w starszych budynkach czasami nawet nie stosowano izolacji termicznej, a nawet jeśli, to współczynnik przenikania ciepła nie należał do imponujących.

Tak jak w przypadku nowszych inwestycji można zdecydować się na docieplenie zarówno do wewnątrz, jak i od zewnątrz, tak w domach zbudowanych lata temu zaleca się metodę zewnętrzną. Dzięki temu można nie tylko zabezpieczyć wnętrza przed utratą ciepła, ale także bez problemu wypełnić każdą szczelinę w murze, nawet w najbardziej skomplikowanych konstrukcjach, np. na poddaszu. Dzięki izolacji termicznej od zewnątrz nie powodujemy zawilgocenia cegieł, które mogłoby prowadzić nawet do ich uszkodzenia. Zarówno w nowym, jak i starym budownictwie docieplanie pianą PUR powinno odbywać się w warunkach bezwietrznych i bezopadowych. Najlepiej wykonać je podczas letnich miesięcy.