Skip to main content

Domy parterowe coraz częściej wpisują się w krajobraz naszej przestrzeni. Jak każdy rodzaj domu jednorodzinnego dom parterowy ma swoje zalety, ale również wady. Niewątpliwą zaletą jest komunikacja na jednym poziomie, szczególnie przyjazna osobom niepełnosprawnym oraz kontakt z otoczeniem domu np. ogród czy podwórko. Niestety budowa domu parterowego wymaga większych nakładów na ogrzewanie, ze względu na większą powierzchnię podłóg, ścian oraz stropów. Dlatego warto w domach parterowych zadbać o prawidłowe i dobrze wykonane ocieplenie.

Ze względu na użytkowanie i konstrukcję, możemy wyróżnić szczególnie dwa typy domów parterowych. Pierwszy to dom budowany w technologii tradycyjnej z murowanymi ścianami oraz stropem monolitycznym, żelbetowym. Drugi to dom budowany w technologii szkieletowej tj. dom drewniany ze ścianami i stropami drewnianymi. W jednym i drugim przypadku możemy zastosować szereg metod związanych z ociepleniem takiego domu. Postaramy się przybliżyć zastosowanie ocieplenia z pianki PUR jak i wykonanie izolacji z wełny mineralnej, tym razem w technologi nadmuchu materiału.

Tylko dobrze wykonana izolacja budynku zapewni niższe koszty ogrzewania i komfort termiczny. Jeśli budynek jest wykonany na płycie fundamentowej wówczas musimy zadbać o dobry materiał do izolacji podłóg. W takim przypadku znakomicie sprawdza się piana PUR o strukturze zamknięto-komórkowej. Niewątpliwą cechą tego materiału jest bardzo niski współczynnik przewodzenia ciepła lambda np. piana Soudal SPF W2 dla gr. 10 cm współczynnik lambda to 0,025 [m2*W/K]. Dzięki bezspoinowej technologi nakładania materiału znacznie prościej ustrzec się przed mostkami termicznymi. Dodatkowo materiał ten jest odporny na zawilgocenia.

Jeśli w domu parterowym nie interesuje cię wykonanie ścian w tradycyjnej technologii styropian + tynk, a chciałbyś mieć kreatywną elewację, możesz zastosować panele elewacyjne lub deski. W tym przypadku również sprawdzonym i dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie ocieplenia z pianki poliuretanowej. Co prawda wymaga to wcześniejszych przygotować, ale efekt jest nieporównywalnie lepszy nie tylko wizualnie. Po przygotowaniu stelażu do montażu desek wypełniana przestrzeń pomiędzy rusztem izolowana jest pianą. W tym przypadku możemy zastosować pianę otwarto-komórkową Soudal SPF 03, lub pianę zamknięto-komórkową Soudal SPF W2. W zależności od tego, jaki współczynnik przewodzenia ciepła U chcemy uzyskać w przegrodzie ściennej. Takie samo zastosowanie możemy wykonać w przypadku ścian w budynku szkieletowym, ocieplając je od zewnątrz lub od wewnątrz. Również ocieplając ściany wełną skalną Rockwool możemy uzyskać znakomite efekty.

Jedną z najważniejszych izolacji w domu parterowym jest strop. Warto zadbać o ten element ze względu na to, że w przypadku źle zaizolowanego stropu będziemy mieli bardzo duże straty ciepła, a dom będzie szybko się wychładzał, przez co komfort termiczny będzie niezadowalający. W przypadku stropów żelbetowych bardzo dobrze sprawdza się ocieplenie pianą PUR. W tym przypadku również możemy pozwolić sobie na zastosowanie piany otwarto-komórkowej Soudal jak również systemów zamknięto-komórkowych Soudal. Jednolita warstwa ocieplenia, brak mostków termicznych szybkość montażu i doskonała przyczepność sprawia, że ocieplenie stropu pianką zdecydowanie będzie znakomitym rozwiązaniem. Pianka PUR marki Soudal jest objęta dożywotnią gwarancją, więc materiał będzie izolował przez cały okres użytkowania budynku.

Jeśli natomiast mamy lekki strop drewniany, możemy z powodzeniem zastosować np. nadmuch granulatu skalnego Rockwool Granrock Super. Nadmuch możemy wykonać na uprzednio przygotowany sufit z płyt g-k, lub płytę osb. Przyśpieszy to czas realizacji, a położony materiał zachowa swoje parametry nawet po 55 latach użytkowania. Dodatkowo jest to materiał otwarty dyfuzyjnie więc pozwala przenikać parze wodnej zapobiegając zawilgoceniu konstrukcji. W technologi nadmuch możemy ten materiał stosować w nowych jak również w remontowanych budynkach bez obaw o zniszczenie istniejących pomieszczeń.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat związany z ociepleniem domu parterowego lub poznać koszty z tym związane, zadzwoń lub zostaw wiadomość i pozwól, aby zajęli się tym profesjonaliści.

CELS Profesjonalne Ocieplanie Budynków. Kontakt: biuro@cels.pl , www.cels.pl