Skip to main content

Do nieszczęśliwego zdarzenia doszło w minionym miesiącu na terenie województwa podlaskiego – w zamieszkiwanym domu jednorodzinnym wybuchł pożar.
Po  przeprowadzeniu wstępnej ekspertyzy najprawdopodobniej przyczyną pożaru było zwarcie instalacji elektrycznej w budynku gospodarczym, który był oddalony o kilka metrów od domu jednorodzinnego stojącego w pobliżu. Pożar objął cały budynek gospodarczy, następnie płomienie przeniosły się na elewację domu jednorodzinnego. Ogień szybko objął ocieploną część elewacji, wdzierając się przez okno na poddasze, gdzie następnie został zdławiony przez izolację wykonaną z natryskowej pianki ICYNENE.

Pianka zmniejsza straty podczas pożaru

Jak widać na zamieszczonym zdjęciu, część dachu, która wystawała poza obrys domu uległa spaleniu, lecz pozostała jego część ocieplona natryskową pianką ocalała. Dzięki wyjątkowym właściwościom samogasnącym pianki kanadyjskiego producenta pianka zdusiła płomienie, zapobiegając dalszemu rozprzestrzenianiu się ognia. Wierzchnia warstwa izolacji została nadpalona, lecz zaledwie kilka milimetrów głębiej pianka została nienaruszona przez ogień, co uratowało drewnianą konstrukcję dachu przed spaleniem. Dzięki szczelnej warstwie piany nie wystąpiło zjawisko podsycania ognia, przez powietrze (tlen) czego następstwem było zduszenie ognia i znaczne ograniczenie strat. W momencie przyjazdu straży pożarnej ogień na poddaszu uległ samozgaszeniu praktycznie w całości, dlatego strażacy nie musieli podejmować „poważnej” akcji gaśniczej, dzięki czemu dolna część domu nie została zalana wodą – meble, dokumenty i cały sprzęt elektroniczny ocalał. Jedynie sypialnia na parterze uległa zniszczeniu poprzez ogień, który wtargnął przez okno.
Sytuacja ta wyjaśniona została przez specjalistów na filmie – link do filmu TUTAJ.
Podobne zdarzenie miało miejsce w przeszłości, gdzie w ocieplany budynek muzeum II Wojny Światowej w Bastogne (Belgia) uderzył piorun powodując pożar budynku. Pianka ICYNENE zachowała się podobnie jak i w tym przypadku i zapobiegła dalszemu rozprzestrzenianiu się ognia. Informacje na ten temat można znaleźć w artykule pod linkiem TUTAJ.

Najwyższa jakość izolacji

Pragniemy zwrócić uwagę, aby uważnie podejmować decyzję w związku z doborem materiałów do izolacji poddasza, bowiem izolacja izolacji nie równa, a kanadyjska pianka ICYNENE to najwyższej jakości materiał izolacyjny co potwierdzają przeprowadzone testy i badania. Pianka posiada w sobie odpowiednie uniepalniacze, dzięki czemu wykazuje właściwości samogasnące, i w razie tragedii jest w stanie zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się ognia. Dla przegród z zastosowaniem pianki PUR kanadyjskiego producenta zostały wydane protokoły klasyfikacji odporności ogniowej REI 45 dla ścian oraz dachów.

„Szczęście w nieszczęściu”

Szczęściem w tym nieszczęsnym zdarzeniu było to, że nikomu z mieszkańców nic się nie stało. Jak podsumowali to przybyli na miejsce strażacy, pożar zakończył się „szczęśliwie” dzięki natryskowej piance poliuretanowej, która zdusiła płomienie i zapobiegła dalszemu rozprzestrzenianiu się ognia i tym samym uchroniła konstrukcję dachu, jak i resztę domu przed totalnym zniszczeniem.

Poddasze to zostało ocieplone pianką 4 lata temu przez Autoryzowanego Wykonawcę izolacji ICYNENE firmę CELS. Obecnie, po usunięciu „nadpalonej” pianki oraz wymianie zewnętrznej części dachu, która uległa zniszczeniu, poddasze to zostanie ponownie ocieplone natryskową pianką ICYNENE.

Cieszymy się, że w całym tym zajściu nikomu nic się nie stało i życzymy szybkiego powrotu mieszkańcom do swojego domu. Autoryzowany Wykonawca CELS ze swojej strony zapewni szybką realizację, aby przyśpieszyć odbudowę poddasza.

Żródło: ICYNENE POLSKA

Umów się na bezpłatny pomiar, Służymy fachową poradą i miłą obsługą.

Kliknij tutaj