Konstrukcja budynku składa się z wielu przegród, takich jak podłoga na gruncie, ściany zewnętrzne, czy dachy i stropodachy. W dzisiejszym budownictwie często jesteśmy świadomi w wyborze budowy przegrody i skupiamy się na tym, by uzyskać jak najniższy współczynnik przenikania ciepła, co jest bardzo ważne. Niestety nierzadko zapominamy o równie ważnym aspekcie, jakim jest szczelność przegrody, jak i szczelność połączenia pomiędzy przegrodami.
Na wstępie musimy wyjaśnić podstawową kwestię – często słyszymy, że nie może być zbyt dużej szczelności w budynku, bo zrobimy z niego termos, a to jest dla niego niezdrowe ze względu na wilgoć panującą wewnątrz. Jest to nieprawdą, ponieważ każda nieszczelność w przegrodzie powoduje duże straty ciepła w budynku, oraz może prowadzić do zawilgocenia przegrody, a za prawidłowe odprowadzenie wilgoci z budynku są odpowiedzialne systemy wentylacyjne.
Skupimy się na przegrodzie, którą jest dach. Zazwyczaj przy standardowym wykonaniu suchej zabudowy od strony wewnętrznej budynku, warstwą, która ma nadać szczelność przegrodzie, jest paroizolacja. Najprostszym, i najczęściej używanym materiałem jest folia z polietylenu PE, każdy ją kojarzy jako żółtą folię. Montaż tej folii najczęściej polega na przyklejeniu jej do stelażu pod suchą zabudowę na najzwyklejszą taśmę dwustronną, tak samo jak łączenia pomiędzy kolejno rozwijanymi pasami izolacji. Nie oszukujmy się, ale żywotność takich połączeń nie jest trwała, a więc gwarancja szczelności jest niska. Dodatkowo przy tym rozwiązaniu pomijana jest kolejna rzecz, o której wspomnieliśmy na początku, a mianowicie szczelne połączenie między przegrodami.
Lepszym wyborem są rozwiązania systemowe, gdzie możemy kupić prócz folii dedykowane taśmy, kleje, przepusty, a nawet gotowe wyprofilowane elementy paroizolacji do uzyskania odpowiedniego i szczelnego połączenia między przegrodami. Niejednokrotnie dostaniemy również od producenta gwarancję na żywotność i trwałość produktów, oraz na stabilność parametrów. Niestety poprawny montaż systemu wymaga dużego nakładu pracy, czasu, a co za tym idzie koszt, też będzie znacznie wyższy.
Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom i wymaganiom rynku, proponujemy alternatywne rozwiązanie, a mianowicie warstwę wykonywaną natryskowo. Jest to wysoce elastyczna warstwa, która ma właściwości hydroizolacyjne, paroizolacyjne, oraz dodatkowo poprawią opór cieplny przegrody – co za tym idzie, współczynnik przenikania ciepła spada. Dzięki natryskowej metodzie wykonania eliminujemy łączenia występujące w izolacji z folii, warstwa jest ciągła, a wysoka adhezja i elastyczność materiału gwarantuje szczelność i żywotność na najwyższym poziomie – zarówno na płaszczyznach przegrody, jak i na łączeniach z innymi przegrodami. Nie jest to tak skomplikowane, pracochłonne, oraz czasochłonne jak w tradycyjnej metodzie wykonania paroizolacji, dzięki czemu czas wykonania oraz ryzyko nieszczelności w wyniku błędu montażu spada.
Biorąc pod uwagę fakt, iż metoda natryskowa posiada wszystkie zalety paroizolacji wykonanej systemowo, oraz dodatkowo gwarantuje najwyższy poziom szczelności, maksymalną żywotność, poprawę właściwości izolacji termicznej w podobnej cenie, gorąco polecamy to rozwiązanie, oraz zapraszamy do kontaktu.