Skip to main content

Aranżacja wnętrza to także aranżacja okien. Zastanawiając się nad tym, jaki wystrój ma mieć nasz dom lub mieszkanie, bierzemy pod uwagę każdy element aranżowanego wnętrza, nie zapominając o naszym wyjściu na świat, czyli oknach właśnie. Jeszcze do niedawna to firany i ciężki zasłony stanowiły jedyny możliwy element dekoracyjny i chroniący nas przed zewnętrzną rzeczywistością, z którą przecież nie mamy ochoty dzielić się naszą intymnością. Dzisiaj mamy zdecydowanie więcej możliwości w tym zakresie. Firany, rolety i zasłony mogą zdobić, będąc jednocześnie skuteczną osłoną przed światem. Jakie rozwiązanie będzie jednak najlepsze? Sprawdźmy.

Rolety czy firany? Zastanów się, czego oczekujesz od konkretnego rozwiązania

Zarówno rolety, jak i zasłony lub firany mogą stanowić doskonały rodzaj dekoracji naszego okna oraz całego wnętrza. Jednak zanim skupimy się nad kwestią estetyki, zastanówmy się, na jakich korzyściach poszczególnych rozwiązań nam zależy. Czy chcemy przede wszystkim funkcjonalności i wygody, czy może imponującego efektu kosztem utraty komfortu? Zastanówmy się, jakie ograniczenia dyktuje nam okno i dane wnętrze. Jakie są jego wymiary, odległość od sufitu, nasłonecznienie wnętrza, bliskość sąsiednich bloków lub domów. Warto także zastanowić się nad tym, czy chcemy wyeksponować parapet, czy raczej go zakryć, czy bliższe są nam rozwiązania tradycyjne, czy nieco nowatorskie?

Rozwiązania bardziej tradycyjne i standardowe, czyli firany i zasłony

Decydując się na firanę, musimy wziąć pod uwagę przede wszystkim materiał, z jakiego zostanie ona uszyta. Od jego grubości, faktury i wykorzystanego wzoru zależeć będzie między innymi to, ile światła wpadnie do pomieszczenia, czy firana zatrzyma ciepło, czy uchroni nas przed przeciągami, czy też zapewni nam dopływ świeżego powietrza. Ważne jest także to, czy firana będzie wygodna i łatwa w zawieszeniu. Pamiętajmy, że wybrane materiały mogą być ciężkie i zwyczajnie trudne w wieszaniu.

Firany w małym pomieszczeniu

W małych kuchniach i niewielkich pokojach sprawdzą się firany w pionowe wzory i pasy. Takie rozwiązanie optycznie podniesie sufit i nada pomieszczeniu lekkości. Poza tym warto, by firany, jakie powiesimy w małym wnętrzu były w jasnym odcieniu i z delikatnego materiału. Dzięki temu unikniemy efektu przytłoczenia.

Firany w dużym pomieszczeniu

Większa aranżowana przestrzeń, to większe pole do popisu dla nas. Duży salon lub kuchnia dają możliwości w zakresie wykorzystania cięższych materiałów o bogatych wzorach i zróżnicowanej fakturze. W takich sytuacjach niewątpliwą zaletą firan, a także zasłon, jest możliwość ich fantazyjnego marszczenia lub upinania, z jednoczesnym wykorzystaniem ciekawych ozdób dodatkowych.

Pamiętajmy jednak, że niezależnie od rodzaju wnętrza, w którym wieszamy firany lub zasłony, powinny one dobrze komponować się z innymi wykorzystywanymi tekstyliami, np. obrusami.

Rolety, czyli nowoczesne rozwiązanie w wielu wariantach

Rolety to rozwiązanie zdecydowanie praktyczne i wygodne. W upalne dni zasłonięcie rolet konkretnie obniży temperaturę w pomieszczeniu. We wnętrzach mocno nasłonecznionych rolety przyniosą ulgę w słoneczne dni, zimą zatrzymają ciepło wewnątrz pomieszczenia, latem nie wpuszczą ciepła. Natomiast w przypadku, gdy mamy do czynienia z wyjątkowo bliskim sąsiedztwem, rolety skutecznie osłonią naszą domową intymność.

Dzisiejsze rozwiązania dostarczają nam mnóstwo wzorów i wariantów kolorystycznych rolet, co sprawia, że bardzo łatwo dopasować je niemal do każdego wnętrza. Mimo że rolety zaliczamy do rozwiązań nowoczesnych, to z pewnością sprawdzają się one także w pomieszczeniach o klasycznym lub bardziej tradycyjnym charakterze.

O czym warto pamiętać wybierając rolety? Przede wszystkim o tym, jak ważny jest materiał, z którego zostały wykonane. Do kuchni wybierzmy rolety poliestrowe, do salonu lub sypialni bambusowe, lub zamszowe. Pierwsze rozwiązanie jest zdecydowanie bardziej praktyczne, drugie dodatkowo doda wnętrzu uroku.

Jak czyścić rolety?

Mimo iż rolety są rozwiązaniem bardzo praktycznym, nie zwalnia nas to z obowiązku ich regularnego czyszczenia. Jednak w tym przypadku sprawa jest bardzo prosta. Rolety poliestrowe wystarczy przetrzeć ściereczką zwilżoną wodą z płynem do mycia naczyń. Rolety typu austriackiego można wygodnie zdemontować, a materiał po prostu wyprać. Rolety bambusowe wystarczy regularnie przecierać. Tutaj wygoda idzie w parze z funkcjonalnością.

Jakie rolety wybrać?

Oferta na rynku rolet jest imponująca. Rolety rzymskie, austriackie, typu day&night, bambusowe, plisy, wertykale – to tylko część z dostępnych możliwości. I w tym miejscu wyraźnie widać zasadniczą zaletę rolet wewnętrznych – ich różnorodność.