Skip to main content

Drzwi zewnętrzne to niezwykle ważny element wyposażenia domu, który w dużym stopniu decyduje o komforcie jego mieszkańców. Wybierając je, warto więc kierować się nie tylko ceną produktu czy jego wyglądem, ale również innymi parametrami, które wskazują, w jakim stopniu dane drzwi są funkcjonalne. Oto kilka ważnych elementów, które należy wziąć pod uwagę, gdy wybieramy drzwi wejściowe.

Jaką izolację cieplną zapewniają drzwi?

Niezwykle istotne jest, by sprawdzić, w jakim stopniu drzwi będą chronić nas przed chłodem. O tym, jaką izolację zapewniają, informuje nas współczynnik przenikania ciepła U. Jego wartość różni się w zależności od materiału i sposobu wykonania drzwi i może odnosić się do całej ich powierzchni lub tylko jej fragmentów (np. tych dodatkowo ocieplonych). Kupując drzwi zewnętrze, należy więc upewnić się, że wskazana wartość dotyczy całej powierzchni – wtedy ochrona przed chłodem jest najskuteczniejsza. W przypadku współczynnika U należy szukać jak najmniejszych wartości – im jest on niższy, tym izolacja lepsza. Warto także zwrócić uwagę, czy drzwi mają odpowiednie uszczelki na styku skrzydła z ościeżnicą. Ich skuteczność wpływa też na ochronę przed hałasem z zewnątrz, co również ma niemały wpływ na komfort wypoczynku w domu czy mieszkaniu.

Ochrona przed włamaniem

Warto również dowiedzieć się, jaki poziom bezpieczeństwa zapewniają nam dane drzwi zewnętrzne i czy dają nam możliwość założenia dodatkowych akcesoriów wzmacniających ochronę – jak listwa antywyważeniowa, wizjer czy zamek zasuwkowy. Ważne też, by drzwi były wykonane z wysokiej jakości materiałów. W przypadku drzwi zewnętrznych mamy tutaj sporo możliwości, pozwalających dopasować produkt do wystroju i oczekiwań. Możemy zdecydować się na drzwi drewniane o różnych wzorach – zarówno klasycznych, jak i nowoczesnych. Wykonane są one z ogromną dbałością o detale i pozwalają na montaż dodatkowych zabezpieczeń. Dostępne są także drzwi stalowe, które szczególnie dobrze pasują do nowoczesnych wnętrz. Zapewniają one duże bezpieczeństwo i odporność na działanie czynników zewnętrznych, a przy tym doskonale tłumią hałasy. Pośrednią opcję stanowią drzwi kompozytowe, które łączą walory estetyczne drewna z wytrzymałością stali.

Trwałość jest ważna

Drzwi wejściowe są narażone na działanie najróżniejszych czynników zewnętrznych. Wysokie i niskie temperatury, silny wiatr, wilgoć, opady, słońce – to wszystko sprawia, że łatwo mogą ulec zniszczeniu, co przełoży się zarówno na ich wygląd, jak i funkcjonalność. Dlatego warto stawiać na produkty od sprawdzonych producentów, cieszących się doskonałą opinią klientów. Drzwi powinny być wykonane z dobrej jakości materiałów i odporne na korozję czy przebarwienia.