Skip to main content

Pianka poliuretanowa to jeden z najpopularniejszych materiałów wykorzystywanych w budownictwie. Czy opłaca się ją stosować? Jak radzi sobie wraz z biegiem lat i czy traci swoje właściwości? Sprawdzamy, jaka jest trwałość pianki poliuretanowej i czy jest odporna na działanie czynników zewnętrznych.

Czym jest pianka poliuretanowa?

Zacznijmy od podstaw. Czym jest pianka poliuretanowa? To materiał izolacyjny stosowany chętnie w budownictwie, który ma właściwości uszczelniające. Do jej produkcji wykorzystuje się dwa płyny – żywicę oraz utwardzacz, czyli izocyjanian. W trakcie połączenia przechodzą one stopniowo w stan stały. Podczas procesu tworzenia pianki poliuretanowej wykorzystuje się ciśnienie wytwarzane przez reaktor natryskowy. Materiał jest stosowany przede wszystkim do izolacji budynków – ścian, balkonów, poddaszy, stropów, dachów czy podłóg.

Czy pianka poliuretanowa jest trwała?

Trwałość stosowanych w budownictwie materiałów to jeden z najważniejszych parametrów, które bierze się obecnie pod uwagę. To właśnie dzięki niej można zapewnić obiektom doskonałą wydajność energetyczną, obniżyć koszty ich utrzymania, a do tego zminimalizować ryzyko konieczności szybkiej renowacji. Czy pianka poliuretanowa jest trwała i poradzi sobie przez 10-15 lat? Zdecydowanie tak! Materiał ma strukturę komórkową, dzięki której bez problemu zachowuje swoje pierwotne właściwości, i to bez względu na warunku atmosferyczne czy upływający czas. W przypadku budynków trwałość surowca może wynieść nawet ponad 50 lat! Potwierdzają to badania przeprowadzone przez Forschungsinstitut für Wärmeschutz na zlecenie PU EUROPE, podczas którego sprawdzono próbkę płyty wykonanej z pianki poliuretanowej, która była zamontowana na dachu aż 28 lat temu. Wyniki były zaskakujące – materiał nie stracił swojej funkcjonalności i właściwości, a jego parametry były zgodne z tymi, które gwarantował producent w momencie instalacji.

Wpływ czynników zewnętrznych na żywotność pianki poliuretanowej

Wiesz już, że pianka poliuretanowa bez problemu radzi sobie z różnymi warunkami atmosferycznymi. Dzięki temu deszcz, niskie i wysokie temperatury czy wiatr nie są w stanie jej uszkodzić i spowodować utraty jej właściwości. Co w przypadku innych czynników zewnętrznych? Stosowany w budownictwie surowiec jest chemicznie neutralny i obojętny. Oznacza to, że doskonale radzi sobie również z preparatami chemicznymi wykorzystywanymi podczas uszczelniania obiektów. Z powodzeniem można stosować piankę poliuretanową w połączeniu z klejami, środkami konserwującymi, farbami czy pastami bitumicznymi. Podobnie jest w przypadku gazów spalinowych, olejów mineralnych, paliw czy kwasów. Na tym jednak nie koniec! Materiał jest całkowicie bezzapachowy, niegnijący oraz nie powoduje powstawania groźnych dla zdrowia pleśni, grzybów czy bakterii.