Skip to main content

Na termomodernizację domu decyduje się coraz więcej osób. Nic zresztą dziwnego, ponieważ dobrze ocieplony budynek jest bardziej energooszczędny i nie wymaga dodatkowych kosztów, związanych z jego nadmiernym ogrzewaniem. W dzisiejszym wpisie podpowiemy zatem, o jakich czynnościach związanych z ocieplaniem domu należy pamiętać, aby cała inwestycja była w pełni udana i nie wymagała korekty w najbliższych latach.

Projekt

Wbrew pozorom, często się o tym zapomina, dlatego warto podkreślić, że skuteczna termomodernizacja budynku zależy przede wszystkim od dobrze opracowanego, szczegółowego projektu. Jeśli prac ociepleniowych nie wykonujemy sami, koniecznie powinniśmy zadbać o to, aby zakres obowiązków wykonawcy był precyzyjnie określony – w innym wypadku bowiem łatwo o nieporozumienia i zarzuty, które trudno będzie udowodnić. Pamiętajmy, że nieprzemyślany, niedokładny lub przygotowany na ostatnią chwilę plan działania może skutkować pojawieniem się nieszczelności, które mogą doprowadzić do zawilgocenia przegrody, ta zaś sprawi, że termomodernizacja będzie wyjątkowo nieefektywna.

Audyt energetyczny

Dom najlepiej ocieplać na etapie jego budowy, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by docieplić również starsze budynki. Działania muszą być jednak zaplanowane na podstawie szczegółowego audytu energetycznego. To bowiem umożliwi nam ustalenie właściwej kolejności wykonywanych prac i pozwoli oszacować wydatki związane z termomodernizacją oraz oszczędności, jakie w perspektywie czasu nam ona zagwarantuje. Inaczej rzecz ujmując: dzięki sprawnie przeprowadzonemu audytowi dowiemy się, czy nasze przedsięwzięcie jest w ogóle opłacalne, a jeśli tak – jak szybko inwestycja zacznie przynosić zyski. Profesjonalny audyt składa się z inwentaryzacji instalacji zużywających energię, ustaleniu charakterystyki energetycznej budynku i wskazaniu jego właściwości cieplnych. Warto jest także rozszerzyć audyt energetyczny o wykonanie testu szczelności budynku. Na podstawie uzyskanych informacji dobrać można najkorzystniejsze metody termomodernizacji i wybrać tę optymalną.

Termin wykonywania prac

Nieprawdą jest, że prace termomodernizacyjne można wykonywać o każdej porze roku. Pamiętajmy bowiem, że do czynienia mamy tutaj z produktami chemicznymi, które wchodzą w reakcję z warunkami atmosferycznymi. Kiedy więc zdecydować się na ocieplanie lub docieplanie budynku? Wówczas, gdy temperatura na zewnątrz nie spada poniżej 5 stopni Celsjusza i wtedy, gdy nie jest ona wyższa niż 25 stopni. Pogoda powinna być bezdeszczowa, najlepiej też pracować w dni bezwietrzne, unikając również intensywnych promieni słonecznych. Niekorzystne czynniki pogodowe sprawić mogą, że cały projekt będzie nieszczelny, niestabilny i nietrwały, dlatego termomodernizację najlepiej zaplanować na sezon wiosenny.

Oczywiście, to nie wszystko – kolejne istotne kwestie, o których nie można zapominać, opiszemy na naszym blogu jeszcze w te wakacje.