Skip to main content

Izolacyjność termiczna okien, zarówno ich profili, jak i zestawów szybowych, ma kluczowe znaczenie, jeśli chcemy uzyskać, jak najlepsze właściwości cieplne i energetyczne budynku. Izolacyjność termiczna determinowana jest  natomiast przez staranność w osadzeniu okien w ścianach, poprawny ich montaż i uszczelnienie. Popularne w ostatnim czasie, tzw. ciepłe parapety, to rozwiązanie pozwalające znacząco poprawić warunki termiczne budynku. Na czym dokładnie polega?

Ciepłe parapety – co to jest?

Tak zwane ciepłe parapety to najczęściej profile podokienne wykonane z twardego polistyrenu ekstrudowanego XPS bądź twardego styropianu EPS. Profile te wykonuje się na indywidualne zamówienie, co pozwala na ich przystosowanie do konkretnego systemu okien aluminiowych, z PCV oraz stolarki drewnianej.

Kiedy można dokonać montażu ciepłych parapetów? Optymalny moment na zamontowanie profili podokiennych to budowa domu. W takiej sytuacji warto uwzględnić ciepłe parapety już na etapie projektowania budynku. Jednak także podczas wymiany okien na nowe można zastosować z powodzeniem powyższe rozwiązanie.

Jak wygląda montaż ciepłego parapetu? Profil podokienny należy przymocować do wypoziomowanego i wyrównanego otworu okiennego. Najlepiej posłuży do tego klej do styropianu. Jako materiału uszczelniającego i uzupełniającego warto użyć natomiast nierozprężonej pianki lub silikonu. Kolejny etap to montaż ramy okiennej. Należy go wykonać, gdy już całość konstrukcji wyschnie oraz w taki sposób, aby elementy ramy i parapetu dokładnie zazębiły się.

Ciepłe parapety możliwe są do zamontowania / przyklejenia także przy użyciu piany. Należy jednak tutaj pamiętać, aby rozprowadzona została ona bardzo gęsto, uniemożliwiając tworzenie się przestrzeni powietrznych.

O czym warto pamiętać montując ciepły parapet? Podczas montażu istotne jest, aby profile podokienne zostały odpowiednio zabezpieczone przed działaniem promieni słonecznych w sytuacji, gdy zewnętrzne parapety zostaną zamontowane w późniejszym terminie, a nie natychmiast po montażu profili.

Zalety ciepłego parapetu

Ciepłe parapety w sposób zasadniczy przyczyniają się do poprawy warunków termicznych budynku. Właściwości cieplne i energetyczne ulegają tutaj znacznej poprawie, co w rezultacie przyczynia się do wzrostu ogólnej kondycji budynku. Główne zalety i korzyści płynące bezpośrednio z zamontowania tzw. ciepłych parapetów to:

– profile podokienne eliminują problem przedmuchów oraz przenikania wody pomiędzy oknem a parapetem,

– zlikwidowane zostają mostki termiczne, występujące pomiędzy oknem a parapetem,

– redukcji ulegają straty w zakresie ciepła,

– profile podokienne zapobiegają powstawaniu zawilgoceń,

– ciepłe parapety stanowią doskonałe wsparcie dla osadzanych parapetów: wewnętrznego i zewnętrznego,

– profile chronią piankę przed działaniem wilgoci, a w konsekwencji przed jej degradacją,

– rozwiązanie poprawia szczelność i izolacyjność montażu okien,

– profile poprawiają współczynnik przenikalności cieplnej w węzłach szyba – profil oraz okno – ściana,

– ciepłe parapety podwyższają właściwości termiczne i energetyczne budynku,

– profile podokienne można przystosować do każdego systemu okien,

– ciepłe parapety to także poprawa jakości montażu stolarki okiennej,

– rozwiązanie jest łatwe w realizacji.

Warto tutaj także wspomnieć, że rozwiązanie, jakim jest ciepły parapet to propozycja godna uwagi zwłaszcza przy montażu dużych i ciężkich okien, np. trzyszybowych. Profile podokienne pozwalają w tym wypadku na wyeliminowanie mostków termicznych oraz zapewniają wyjątkowo stabilne oparcie dla montowanego okna.