Skip to main content

Droga do zrównoważonej przyszłości

Na rynku budowlanym rośnie tendencja do tworzenia domów bardziej energooszczędnych – mowa tutaj zarówno o domach nowobudowanych jak również i tych już istniejących. Energooszczędność może oznaczać wiele kwestii, ale istnieje jeden typ energooszczędnego domu, który przenosi koncepcję na zupełnie inny poziom – dom pasywny. Jeżeli nigdy wcześniej nie słyszałeś o pasywnym budownictwie, to najwyższy czas abyś zapoznał się z koncepcją, gdyż może to być jedyna droga do zrównoważonej przyszłości.

Domy pasywne pozwalają zaoszczędzić nawet do 90% energii

Budownictwo pasywne brzmi drogo, ale niekoniecznie tak musi być. Oczywiście w momencie budowy takie domy są nieznacznie droższe o ok. 8 – 15% (a przy niewłaściwym projektowaniu nawet do 35%) – źródło: wikipedia , ale patrząc na te koszty w dłuższej perspektywie czasu, początkowo większa inwestycja może zwrócić się kilkukrotnie w nadchodzących latach.

Według Instytutu Domów Pasywnych „Domy pasywne pozwalają zaoszczędzić energię związaną z ogrzewaniem i chłodzeniem budynku nawet do 90% w porównaniu z typowymi istniejącymi już budynkami i o ponad 75% w porównaniu do przeciętnego nowego budownictwa tradycyjnego”. Te „niewiarygodne” oszczędności należy wziąć pod uwagę przy stawianiu pierwszych kroków w świecie energooszczędności, a zarazem może to być decydująca informacja, której potrzebujesz do podjęcia ostatecznej decyzji.
Czego potrzeba, aby dom był uważany za pasywny? Oto podstawy:

Wysoce wydajna izolacja

Aby osiągnąć standardy budownictwa pasywnego, należy zapewnić odpowiednia izolację termiczną zarówno dla ścian jak i dachu. Rekomendowanym i zalecanym współczynnikiem przenikania ciepła dla przegród zewnętrznych domu pasywnego przyjmuje się U ≤  0,15 W/m2K.
Doskonałym rozwiązaniem jest budowa domu, a w szczególności ścian w technologii takiej jak Izodom2000 za pomocą „bloczków” z Neoporu takich jak King Blok (U=0,15), czy Super King Blok (U=0,1). Generalnym partnerem technologii Izodom 2000 jest firma DOMBUD-EX , która buduje domy pasywne na terenie całego kraju. Uzupełnieniem doskonałej izolacyjności budynku jest zapewnienie jak najlepszej izolacji newralgicznego elementu budynku – dachu. Tutaj jak się okazuje, najlepszym rozwiązaniem jest izolacja natryskowa pianką poliuretanową, którą w zależności od wymagań projektu można uzyskać jak najniższy współczynnik przenikania ciepłą U. Wykonany dom pasywny w takiej technologii charakteryzuje się brakiem mostków termicznych.

Szczelność

Dom pasywny

musi być zbudowany tak, aby był „hermetyczny”, oczywiście z odpowiednimi systemami wentylacyjnymi, aby umożliwić dopływ świeżego powietrza. Ta właśnie szczelność hermetyczna zmniejsza ryzyko utraty powietrza z budynku, co jest głównym źródłem wydatków energetycznych w większości domów, ponieważ systemy ogrzewania i chłodzenia muszą pracować ciężej, aby zrekompensować niespójne temperatury wewnątrz budynku. To, co sprawia, że izolacja z bloczków z Neoporu w połączeniu z izolacją poddasza pianką natryskową jest idealnym rozwiązaniem dla technologii pasywnej to fakt, że w takim przypadku ocieplenie ścian i dachu pełni rolę wysoce wydajnej izolacji i 100% szczelności jednocześnie. Potwierdzeniem tego faktu, są wykonane testy szczelności, w których wykonane domy w takim systemie spełniły wymogi domów pasywnych osiągając wynik n50 ≤ 0,6 l/h.

Zrównoważona przyszłość

Pomysł, że domy mogą być teraz zaprojektowane tak, aby zminimalizować ilość energii zużywanej przez zamieszkające ich rodziny jest atrakcyjny. Upewnienie się, że dom jest zbudowany w sposób nie tylko energooszczędny, ale również z materiałów gwarantujących najwyższą jakość izolacji przez cały okres użytkowania domu, takich jak bloczki z Neoporu i natryskowa pianka poliuretanowa, zabierze Cię w zrównoważoną, energooszczędną przyszłość.
Chcesz poznać więcej szczegółów dotyczących domów pasywnych wykonanych w technologii Izodom 2000 w połączeniu z natryskową pianką izolacyjną, skontaktuj się z nami:

DOMBUD-EX (Izodom 2000) – BUDOWA DOMÓW ENERGOOSZCZEDNYCH I PASYWNYCH W TECHNOLOGII IZODOM 2000  – tel. 884 884 551

CELS (izolacje natryskowe) – OCIEPLENIE DLA WYMAGAJĄCYCH  – województwo lubelskie: Doradca Techniczno – Handlowy Andrzej Karasek tel. 664 140 005

Inne województwa: KONTAKT 

Umów się na bezpłatny pomiar. Służymy fachową poradą i miłą obsługą.

Kliknij tutaj