Skip to main content

Ocieplenie poddasza niesie ze sobą wiele korzyści. Przede wszystkim możemy wyróżnić dwa powody, dla których jest ono istotne w każdym domu. Po pierwsze wiąże się z ochroną środowiska, a co za tym idzie lepszym wykorzystaniem surowców naturalnych i zwiększeniem efektywności energetycznej budynków. Po drugie ocieplony dach zdecydowanie zwiększa komfort mieszkania i wysokość rachunków za ogrzewanie. Właściwości termoizolacyjne znajdują zastosowanie nie tylko zimą, ale i latem. Podczas zimnych miesięcy, kiedy uruchamia się ogrzewanie, ocieplone poddasze powoduje, że ciepło płynące z grzejników wydajnie ogrzewa cały dom. Latem izolacja chroni przed nadmiernym nagrzewaniem się domu, sprawiając, że nawet w największe upały będzie przyjemnie chłodno w każdym pomieszczeniu.
Obecnie na rynku istnieje wiele materiałów, które w sposób skuteczny zwiększają izolacyjność dachu. Firma CELS oferuje swoim klientom aż trzy systemy do izolacji poddasza.

Wełna skalna w formie granulatu

Wełna skalna to materiał wytworzony ze skał takich jak gabro, bazalt lub dolomit, które wskutek stopienia w bardzo wysokiej temperaturze zmieniają postać na płynną. W kolejnym kroku specjalna maszyna rozwłóknia je i układa w odpowiedni sposób. Dlaczego jest to tak istotne? Dlatego, że wełna skalna charakteryzuje się takimi samymi właściwościami jak sama skała pierwotna. Jest odporna na temperaturę do 1000 stopni Celsjusza i zapewnia doskonałą ochronę przeciwpożarową, a podczas pożaru nie wydziela trujących gazów. Stanowi także znakomitą izolację akustyczną – wytłumia dźwięki dochodzące z zewnątrz, a także zapewnia dobry komfort termiczny. Wełna skalna ma bowiem współczynnik ciepła U na poziomie x=0,032 – 0,036 W/(mK). Istotna jest także odporność na substancje chemiczne.

Czytaj więcej o tym systemie izolacji: https://cels.pl/ocieplanie-welna-skalna-granulat/

Wełna celulozowa w granulacie 

Wełna celulozowa to materiał, który świetnie nadaje się do wypełnienia lub naprawy istniejącego już ocieplenia. Wełna celulozowa jest materiałem stosunkowo lekkim, dzięki czemu idealnie wypełnia wszelkie wąskie przestrzenie. Naprawa ocieplenia poddasza tą metodą jest bardzo skuteczna i szybka – nie wymaga żadnego demontażu poszycia poddasza, więc prace nie generują dodatkowych kosztów. Podczas naprawy ocieplenia poddasza wykonujemy kilka niewielkich otworów, przez które podajemy granulat celulozy.

Pianka PUR i jej właściwości

Pianka poliuretanowa w ostatnim czasie zyskuje coraz większą popularność. Wynika to głównie z faktu, że metoda jej nakładania pozwala w szybki sposób na wykonanie izolacji w całym domu. Nakładana jest metodą natryskową, dzięki czemu, jak podają statystyki poddasze o powierzchni użytkowej 100 m2 ocieplone zostaje już w kilka godzin. Należy jednak pamiętać, że tego rodzaju izolacji nie wykonamy samodzielnie. Pianka poliuretanowa wymaga bowiem użycia nie tylko specjalnych agregatów do nakładania, ale również fachowej wiedzy.

Co sprawia, że pianka otwartokomórkowa jest tak chętnie wybierana? Przede wszystkim jest niezwykle lekka, oraz ma bardzo dobre parametry w zakresie izolacji termicznej. W procesie budowy lub remontu doceniania jest także za elastyczność. Cecha ta wykorzystywana jest szczególnie w przypadku konstrukcji drewnianych, gdyż powoduje, że pianka nie odczepia się od belek. Należy jednak pamiętać, że pianka otwartokomórkowa nanoszona jest pomiędzy poszczególne elementy konstrukcji takie jak krokwie czy legary.

Pianka otwartokomórkowa i jej zastosowanie

Biorąc pod uwagę wszystkie właściwości pianki otwartokomórkowej, warto zadać sobie pytanie, w jakich miejscach stosowanie jej przyniesie najwięcej korzyści. Ze względu na wspomnianą już swoją elastyczność świetnie sprawdzi się w przypadku dachów skośnych, a także przy stropodachach wentylowanych. Sprawdzi się również w przypadku wykonywania izolacji na stropach belkowych, podłogach na legarach, ścianach zewnętrznych oraz szkieletowych.

Jeżeli zależy nam, aby pianka jak najdłużej zachowała swoje właściwości, warto o nią odpowiednio zadbać. Stosowana na zewnątrz wymaga dodatkowego zabezpieczenia przed niekorzystnym działaniem promieni słonecznych. W tym celu wystarczy użyć na przykład farby akrylowej, poliuretanowej lub silikonowej.

Więcej o ociepleniu poddasza pianką na: https://cels.pl/ocieplanie-piana/

Pianka PUR a wełna

Przy wyborze odpowiedniego materiału izolacyjnego (pianki PUR lub wełny) należy wziąć pod uwagę kilka czynników. Pierwszym z nich jest powietrzoszczelność materiału. Pianka o otwartych komórkach stanowi barierę dla przemieszczających się mas powietrza, ale pozostaje jednocześnie paroprzepuszczalna, natomiast gęstość objętościowa izolacji typu PUR, może być aż pięciokrotni niższa. Wykonując wszelkiego rodzaju ocieplenia, istotny jest jego ciężar. Im lżejsza izolacja, tym mniejsze obciążenie konstrukcji całego budynku. Pianka otwartokomórkowa jest kilkukrotnie lżejsza od wełny. Powyższe parametry powodują, że stosując izolację typu PUR, zyskujemy najlepsze efekty przy naprawdę niewielkim obciążeniem dla konstrukcji budynku. Badania pokazują także, że pianka jest ponad 12 razy bardziej wytrzymała na odkształcenia mechaniczne, co znacznie wydłuża czas jej trwałości. Dodatkowo izolacja pianką jest odporna na powstawanie wszelkiego rodzaju pleśni i grzybów.

Umów się na bezpłatny pomiar. Służymy fachową poradą i miłą obsługą.

Kliknij tutaj