Skip to main content

Są wszędzie. Nieważne czy mówimy o malutkiej komórce, mieszkaniu w bloku czy wielkiej posiadłości. To przez nie możemy każdego dnia obserwować świat, to one wpuszczają światło do wnętrza domu, zapewniają bezpieczeństwo, a zimową porą chronią przed mrozem. Nie ulega wątpliwości, że kiedy planujemy zmianę okien na nowe, musimy poważnie pomyśleć nad tym, jakie wybrać? A nie jest to wcale takie łatwe, bo na rynku dostępne są trzy rodzaje: z PCV, aluminium oraz drewniane, a każde z nich ma swoje mocne i słabe strony. Poznajmy je! Stolarka okienna i drzwiowa to coś, o czym musi myśleć każdy, kto się buduje lub robi remont mieszkania. Przeważnie kupuje się ją raz a dobrze, dlatego też muszą być dobrana idealnie, by cechowała się swoimi najważniejszymi – estetycznymi, termicznymi i ochronnymi – parametrami. Stolarka okienna, którą omówimy w poniższym artykule, to głównie trzy rodzaje materiałów: PCV, aluminium i drewno. Nie trzeba wielkiego rozeznania, by wiedzieć, że cechują się trochę innymi walorami.

Ponadczasowe i eleganckie – okna drewniane

Zacznijmy od drewna, bo to z tego materiału powstawały pierwsze okna. Mimo upływu lat i pojawienia się nowych rozwiązań pozostają one tak samo stylowe i jedyne w swoim rodzaju. Pasują zarówno do starego, jak i nowego budownictwa. Najdroższe, ale też najbardziej wytrzymałe są tworzone z dębu. Mogą też być produkowane z mniej znanego, egzotycznego drewna.

Zalety i wady

Jakie mają zalety? Zaliczymy do nich szczególnie wygląd, który dodaje uroku każdemu wnętrzu, dobrą regulację wilgotności w pomieszczeniu i korzystny wskaźnik naturalnej infiltracji (czyli lepszą wymianę powietrza). Okna drewniane są łatwe w (nawet samodzielnej) konserwacji i renowacji, bez problemu, kiedy tylko mamy na to ochotę, możemy zmienić ich kolor, a co równie istotne, jeśli będziemy odpowiednio je pielęgnować, mogą nam służyć bardzo długo, nawet 90 lat! A co warto wiedzieć o wadach? Mają słabe właściwości izolacyjne, są wrażliwe na uszkodzenia. Co jakiś czas (średnio co 5 lat) trzeba je konserwować. Są dość drogie, a jakość tak naprawdę zależy od rodzaju drewna. Niestety, nie są dobre do wilgotnych pomieszczeń, to również niezbyt dobra opcja dla osób, które marzą o dużych przeszkleniach, gdyż średnio się do nich nadają.

Okna PCV – bardzo popularne, ale czy to dobra alternatywa?

Okna plastikowe zdecydowanie spotykane są najczęściej. Od kiedy pojawiły się w latach 90., zawładnęły rynkiem i wypędziły drewniane okiennice, które w wielu domach były od niepamiętnych czasów. Tworzy się je z wysokoudarowego polichlorku winylu, a o ich wytrzymałości świadczą profile. Oznaczone klasami: A, B i C, przy czym im grubszy profil, tym bardziej wytrzymałe okno.

Mocne i słabe strony

Okna PCV cechują się dobrą izolacyjnością cieplną, stabilnością (dzięki specjalnym wzmocnieniom) oraz szczelnością. Są łatwe w pielęgnacji, a profile są na tyle wytrzymałe, że nie wymagają konserwacji, nawet przez 40 lat. Są dość tanie, mają uniwersalny wygląd i dostępne są w różnych kształtach i kolorach oklein. A do czego można się przyczepić? Na pewno minusem jest to, że są zbyt wrażliwe na temperatury, a przez to okno łatwo się odkształca. Uszkodzone jest nie do odratowania, pozostaje więc tylko wymiana. Podobnie jak okna drewniane, tak i PCV nie jest dobry do wielkogabarytowych przeszkleń.

A co wiemy o oknach aluminiowych?

Te (w przeciwieństwie do wcześniej omawianych) są bardzo dobre do dużych przeszkleń. Lepiej też wypadają, jeśli chodzi o wytrzymałość, poza tym są odporne na czynniki zewnętrzne, jak wiatr czy deszcz. O jakich zaletach jeszcze warto wspomnieć?

Co dobre, a co złe?

Okna aluminiowe są lekkie, odporne na rdzę, nie odkształcają się pod wpływem promieni słonecznych. Nie są wymagające pod kątem zabiegów pielęgnacyjnych, nie trzeba też ich często konserwować. Łatwo dobrać odpowiednie, bo dostępne są w różnych kształtach i kolorach. Czy mają jakieś wady? Tak, choć nie ma ich dużo. Zaliczymy tu dość wysoką cenę i gorsze walory izolacyjne. Co wybrać? Nie ma tu jednej, słusznej odpowiedzi, bo każdy samodzielnie (po dokładnej analizie mocnych i słabych stron każdej z opcji) musi o tym zadecydować.

Umów się na bezpłatny pomiar. Służymy fachową poradą i miłą obsługą.

Kliknij tutaj