Skip to main content

Drzwi zewnętrzne są jak punkt graniczny – za nimi wstęp mają tylko ci, których zapraszamy do środka. Muszą być więc solidne, by nikt nie wpadł na pomysł, aby wejść do domu bez naszego pozwolenia. Ale nie tylko o tym powinniśmy pamiętać, dobierając odpowiedni model, bo również ważne są ich parametry techniczne, jak dźwiękoszczelność czy izolacyjność termiczna (o tym więcej piszemy w naszym artykule – Drzwi wejściowe – na co zwrócić uwagę przed ich zakupem?). Jednak nawet najlepsze drzwi nie odegrają swojej pozytywnej roli, jeśli będą źle zamontowane. Jak więc przeprowadzić prawidłowy montaż?

Początkowe wątpliwości

Zanim przystąpimy do prac, musimy zadać sobie pytanie: czy montaż drzwi wejściowych można wykonać samodzielnie, czy potrzebujemy do tego profesjonalnej ekipy? Czy wiemy, jak zamontować drzwi zewnętrzne, aby rzeczywiście były porządnie osadzone? W zależności od tego, na co się zdecydujemy, zawsze warto poznać instrukcję montażu drzwi zewnętrznych. Z jednej strony, przy wstawianiu drzwi zewnętrzne samodzielnie możemy zweryfikować swoją wiedzę, z drugiej – gdy robi to wynajęta firma – możemy kontrolować ich pracę, a w razie czego, wiedzieć, o co zapytać.

Zbieramy sprzęt – jaki jest najważniejszy?

Prawidłowy montaż drzwi zewnętrznych zaczyna się od przygotowania narzędzi. Przydają się wkręty lub dyble, wiertarka, śrubokręty i młotek. Tak samo taśma malarska i pianka montażowa niskoprężna do uszczelnienia szpary między ościeżnicą a murem. Poza tym niezbędne są akcesoria do pomiaru, czyli poziomica, miarka i kątownik, a także plastikowe lub drewniane kliny. Będą pomocne w prawidłowym osadzeniu ościeżnicy.

Przygotowanie otworu – jaki powinien być?

Otwór, w którym znajdą się drzwi, musi mieć ściśle określone wymiary. Zasadą jest, że jego szerokość powinna być większa od ościeżnicy o około 20-30 mm oraz węższa od niej o ok. 10-15 mm. Nie zawsze jednak wymiary są w pełni zgodne, a wszystko zależy od producenta. Żeby więc się upewnić, poszukajmy odpowiednich wytycznych na jego stronie internetowej.

Jak wykonać montaż ościeżnicy?

Najpierw ustawiamy ją w otworze. Zróbmy to dokładnie, by uniknąć mostków termicznych (o mostkach piszemy więcej w naszym artykule – Mostki termiczne – czym są, gdzie występują i jak je ograniczać?). W ścianie jednowarstwowej ościeżnicę należy osadzić w połowie grubości muru, w dwuwarstwowej montujemy ją blisko zewnętrznej krawędzi, w trójwarstwowej zaś – w warstwie izolacji termicznej.

Osadzamy drzwi wejściowe – o czym pamiętać?

Zacząć powinniśmy od unieruchomienia ościeżnicy, do czego użyjemy drewnianych bądź plastikowych klinów. Koniecznie zachowajmy równe odstępy między murem a ramiakami – z jednej, jak i drugiej strony, aby ościeżnica znajdowała się dokładnie na środku. Osadzając futrynę, skorzystajmy z kątownika i poziomicy, by pomiędzy poszczególnymi elementami zachować piony, poziomy i kąty proste. Po takim wstępnym ustawieniu ościeżnicy zamontujmy skrzydło, a następnie sprawdźmy, czy drzwi działają prawidłowo. Jeśli tak, może przystąpić do ich zamocowania.

Mocujemy drzwi – jaki jest na to sposób?

Spośród różnych sposobów mocowania najlepiej skorzystać z dybli lub wkrętów, za pomocą których przymocujemy ościeżnicę bezpośrednio do muru. W tym celu nawiercamy otwory w ościeżnicy oraz w warstwie muru. Umieszczamy w nich dyble montażowe (lub wkręty), a następnie mocno dokręcamy.

Izolujemy drzwi – jak zrobić to solidnie?

Gdy już ościeżnica jest umocowania, możemy przystąpić do uszczelnienia szpary między murem a futryną. Do tego zadania stosujemy piankę niskoprężną, ale nie używajmy jej zbyt dużo, bo powiększa swoje rozmiary. Po około jednej dobie pianka zmieni swoją konsystencję – stężeje, więc możemy usunąć jej nadmiar, a także odkleić taśmę i wyjąć kliny. Niektórzy stosują tzw. ciepły montaż drzwi zewnętrznych, gdzie szczeliny między ościeżnicą a ścianą chronione są za pomocą specjalnych taśm i folii.

Końcowe prace

To już prawie koniec, ale zanim ogłosimy to triumfalnie, nie zapominajmy o montażu szczelnego i stabilnego progu. Najlepszy będzie ciepły próg termiczny zapobiegający wychłodzeniu i zawilgoceniu domu. Jeśli tego dopilnujemy, możemy założyć skrzydło i wyregulować zawiasy. Żeby to zrobić, najpierw zamontujmy w skrzydle zamek, szyld oraz klamkę, a dopiero po tym możemy przykręcić zawiasy do ościeżnicy i zawiesić skrzydło.

I jest! Drzwi zewnętrzne są stabilnie osadzone, możemy więc teraz przystąpić do prac wykończeniowych – wyrównać powierzchnię ościeży za pomocą zaprawy tynkarskiej, którą następnie gładzimy i szpachlujemy. Wstawianie drzwi zewnętrznych zakończone!

U nas zawsze pomiar, konsultacja i wycena jest gratis!

Umów się na bezpłatny pomiar Służymy fachową poradą i miłą obsługą.

Kliknij tutaj

Dajemy możliwość zamówienia bezpłatnej próbki pianki Sprawdź i zobacz jak to wygląda z bliska.

Zamów próbkę