Szczelność budynku świadczy o prawidłowym ograniczeniu swobodnej cyrkulacji powietrza między jego środowiskiem wewnętrznym a zewnętrznym. Poniżej przedstawimy, w jaki sposób wykonuje się pomiar tego parametru, jakie problemy wynikają z niskiej jego wartości oraz co możemy zrobić, aby poprawić szczelność budynku.
Jak przeprowadzić test szczelności?
W trakcie przygotowań do badania szczelności, zaślepia się wszystkie otwory wentylacyjne w budynku, a syfony zalewa wodą. Drzwi i okna zewnętrzne zostają zamknięte. Następnie w otworze drzwiowym lub okiennym umieszcza się wentylator o dużej sile i określonym poziomie wydajności, a sam otwór zabezpiecza szczelną kurtyną. Badanie polega na tłoczeniu powietrza na zewnątrz tak, by uzyskać określone podciśnienie (50 Pa). Tą drogą ustalany jest parametr n50. Do wykrycia miejsc, w których powstały nieszczelności używa się kamery termowizyjnej. Dzięki termogramom jesteśmy w stanie oznaczyć wszystkie drogi ucieczki ciepłego powietrza, a przy pomocy anemometru sprawdzimy dodatkowo prędkość przepływu powietrza.
Co może spowodować nieprawidłowa szczelność budynku?
Nieszczelność budynku wiąże się z problemem kondensacji pary wodnej i ryzykiem rozwoju grzybów pleśniowych, wpływa także na obniżenie akustyki pomieszczeń. Ważne jest również to, że bez zapewnienia odpowiedniej szczelności budynku nie będziemy w stanie zadbać o jego właściwy bilans energetyczny. Problem ten dotyczy zatem szczególnie budynków energooszczędnych i pasywnych. Należy zatem podkreślić, że osiągnięcie pożądanego, niskiego zapotrzebowania na energię zależy w dużym stopniu od szczelności budynku.
Co zrobić, aby poprawić szczelność budynku?
Warto w pierwszej kolejności zastanowić się, skąd biorą się nieszczelności. W dużej mierze wynikają one z niedokładnego wykonania izolacji, szczególnie w miejscu występowania węzłów konstrukcyjnych oraz przejść instalacyjnych. Wszystkie te miejsca można uszczelnić, stosując specjalne taśmy rozprężne, izolację wiatrochronną oraz oczywiście piankę poliuretanową, której natryski wykonuje profesjonalnie nasza firma.
Energooszczędny budynek wymaga nie tylko odpowiedniego ocieplenia, ale także zapewnienia jak najwyższego poziomu szczelności. Należy podkreślić, że nasza firma wykonuje profesjonalne pomiary w budynku już użytkowanym, jak i po osiągnięciu stanu surowego, a przed robotami wykończeniowymi. Nasi fachowcy pomagają także w wyeliminowaniu problemów związanych z niską szczelnością. Posiadamy odpowiednią wiedzę i doświadczenie, dlatego zachęcamy i zapraszamy do kontaktu!