Skip to main content

Ocieplanie pianką poliuretanową to jedna z najczęściej wybieranych nowoczesnych metod izolacji. Mimo że od wielu lat z powodzeniem stosuje się ją w Polsce do ocieplania kurników, obór oraz budynków mieszkalnych to okazuje się, że dla wielu inwestorów izolacja pianką to nadal temat nowy i nieznany.
Jakie są zalety tej metody izolacji oraz kiedy warto wybrać piankę do ocieplenia budynków gospodarczych? O to zapytaliśmy się Pana Radosława Sienkiewicza – kierownika ds. izolacji natryskowych firmy CELS.
Pyt: Czym jest pianka natryskowa używana do izolacji budynków? I jak wygląda jej montaż?
Odp: Pianka natryskowa to pianka poliuretanowa powstająca w wyniku mieszania dwóch komponentów: poliolu oraz izocyjanianu. Składniki te rozpyla się na ocieplaną powierzchnię przy użyciu wysokiego ciśnienia. Natychmiast po rozpyleniu następuje rozszerzenie objętości pianki oraz jej zastygnięcie. Stosując tą metodę, w ciągu kilku godzin można wykonać izolację natryskową nawet do 300 m2 powierzchni.
Pyt: Jakie rodzaje pianki stosuje się do wykonania izolacji budynków?
Odp: Do wykonywania izolacji budynków stosuje się dwa rodzaje pianki – piankę miękką do ocieplania poddaszy i ścian, oraz piankę twardą do ociepleń fundamentów, piwnic i tarasów. Pianka miękka znana również jako pianka otwarto-komórkowa, jest paroprzepuszczalna i oddycha, przy czym szczelnie wypełnia każdą szczelinę na poddaszu. Pianka twarda to pianka zamknięto-komórkowa, stanowi doskonałą termo i hydroizolację.
Pyt: Która z tych pianek nadaje się do izolacji kurników, obór i innych budynków inwentarskich i jakie są jej zalety?
Odp: Do izolacji budynków inwentarskich stosujemy przede wszystkim piankę twardą ze względu na jej parametry techniczne. Tego rodzaju pianka jest doskonałą hydroizolacją – bardzo szczelną i trwałą. Łatwo się ją czyści jest bardziej odporna na uszkodzenia mechaniczne. Dzięki doskonałym parametrom termoizolacyjnym możemy uzyskać bardzo dobry efekt izolacyjny przy dość cienkiej warstwie.
Pyt: Jaki jest główny argument przemawiający za wyborem pianki twardej?
Odp: Poza zaletami, o których wspomniałem główną zaletą tej pianki jest jednorodna masa ocieplenia – bez mostków termicznych, bez konieczności do docinania materiału. Pianka szczelnie pokrywa całą powierzchnię i dociera do wszystkich zakamarków. Chroni również elementy konstrukcyjne przed czynnikami zewnętrznymi.
Pyt: Na jaką powierzchnię można nakładać piankę twardą?
Odp: Piankę możemy bezpośrednio aplikować na blachy, folie dachowe i inne pokrycia. Powierzchnia powinna być wolna od luźnych zanieczyszczeń i odtłuszczona. Wtedy mamy pewność, że pianka będzie szczelnie przylegać na całej powierzchni.
Pyt: Czy wykonanie izolacji pianką twardą wymaga późniejszej konserwacji, wymiany…itp.
Odp: Z uwagi na trwałość materiału żadna konserwacja i inne prace zabezpieczające nie są wymagane. Do tej pory nie spotkaliśmy się z reklamacjami klientów. Ci, którzy już wybrali naszą piankę, polecają to rozwiązanie swoim sąsiadom i rodzinie – a to jest dla nas najlepsze potwierdzenie jakości oferowanych przez nas materiałów i usług. Wiele realizacji to kolejne inwestycje u stałych klientów lub polecenia sąsiadom.
Pyt: Jak długo trwa natrysk pianki?
Odp: Technologia ta daje możliwość szybkiego wykonania inwestycji – jest to szczególnie ważne w przypadku termomodernizacji budynków – wtedy wyłączenie budynku na czas instalacji pianki to maksymalnie kilka dni. W przypadku ocieplania np. poddaszy domów mieszkalnych czas natrysku pianki to zaledwie kilka godzin.
Pyt: Na jakim terenie działa firma CELS?
Odp: Działamy na terenie prawie całej Polski. Posiadamy dwie niezależne maszyny i dwie ekipy doświadczonych pracowników dlatego jednocześnie możemy obsługiwać inwestycje oddalone od siebie o setki kilometrów.