Skip to main content

Jednym z polecanych przez ekspertów rozwiązań przy termoizolacji domów i budynków mieszkalnych jest zastosowanie wełny mineralnej URSA. Pełni ona bowiem funkcję izolacyjną zarówno, jeśli chodzi o aspekt termiczny, jak i również akustyczną. Wełna mineralna URSA w rzeczywistości ma bardzo wiele zalet – jednak czy są to efekty warte swojej ceny? W dzisiejszym wpisie przyjrzymy się bliżej korzyściom ze stosowania takiej wełny mineralnej – ponadto sprawdzimy też jak kształtują się i od czego zależą koszta wykorzystania wełny mineralnej URSA w pracach termoizolacyjnych.

Dlaczego warto wybrać wełnę mineralną URSA?

Czy warto zastosować wełnę mineralną URSA w celu termoizolacji budynku? Jak najbardziej tak – możemy potwierdzić, że łączą się z taką decyzją wymierne korzyści. Przede wszystkim, wełna mineralna URSA zmniejsza straty ciepła, co sprawia, że odpowiednią temperaturę w domu można uzyskać i utrzymać przy wykorzystaniu mniejszej ilości energii. Ponadto wełna taka charakteryzuje się bardzo wysoką trwałością i jest niezwykle odporna na uszkodzenia. 

Podkreślić też warto, że Wełna mineralna URSA to produkt, który charakteryzuje się bardzo wysoką paro przepuszczalnością. To zaś oznacza, że nie zatrzymuje ona wilgoci w budynku, a tym samym chroni przed pojawianiem się w mieszkaniu pleśni, czy też innych szkodliwych mikroorganizmów. 

wełna mineralna
wełna mineralna

Wełna mineralna URSA posiada klasę palności A1. Nie tylko zapobiega ona rozprzestrzenianiu się ognia, ale także nie wydziela toksycznego dymu.


Co więcej, wełna mineralna URSA świetnie sprawdzi się zarówno w przypadku termoizolacji ścian zewnętrznych w konstrukcji szkieletowej, jak i ścian działowych, dachów płaskich bez wentylacji, stropów dachowych, podłóg na stropie drewnianym, czy też fundamentów. To produkt o bardzo wszechstronnym zastosowaniu. 

Na jakie parametry wełny mineralnej URSA warto zwrócić szczególną uwagę?

Rodzajów wełny mineralnej URSA jest naprawdę bardzo wiele. Zdecydowanie zachęcamy więc, abyś przed rozpoczęciem prac termoizolacyjnych zapoznał się z kluczowymi parametrami interesującego Cię produktu. Do najważniejszych z nich należą.

  • współczynnik lambda ʎ, czyli miara przewodzenia ciepła materiału. Generalnie rzecz biorąc, im jest on niższy, tym lepiej. 
  • współczynnik oporu cieplnego – im wyższy jest ten współczynnik, tym większą izolację zapewnia wełna mineralna.
  • grubość wełny mineralnej – jest to parametr bardzo ważny, jeśli chodzi o efektywność izolacji.

Wełna mineralna URSA to bardzo uniwersalny materiał, który świetnie sprawdza się w wielu różnych zastosowaniach. Odpowiednia jest do ocieplenia zarówno dachów, czy stropów, jak i podłóg i fundamentów. Oczywiście najlepiej spełni swoje zadanie tylko wtedy, gdy dobrana zostanie odpowiednio do potrzeb. Warto więc zdać się na pomoc i opinię ekspertów z firmy zajmującej się opracowaniem systemów termoizolacyjnych – z pewnością będą oni w stanie pomóc dokonać odpowiedniego wyboru.

Wełna mineralna URSA – z jakimi kosztami należy się liczyć?

Ile kosztować będzie termoizolacja domu przy wykorzystaniu wełny mineralnej URSA? Wiele zależy, oczywiście, od tego, gdzie zastosowana ma zostać wełna mineralna. W zależności bowiem od tego, czy wykorzystana ona ma zostać w celu ocieplenia ścian działowych, podłóg niezbędna będzie wełna o różnej grubości. W przypadku ścian działowych wystarczyć powinna wełna mineralna URSA o grubości 10-15 centymetrów, Jeśli jednak chodzi o izolację termiczną poddasza, zaleca się wykorzystanie wełny mineralnej o grubości co najmniej 20 centymetrów. W przypadku domów starszych warto rozważyć inwestycję w wełnę mineralną o grubości ok. 20-30 centymetrów.

Jaki będzie koszt termoizolacji domu z wykorzystaniem wełny mineralnej URSA? Za metr kwadratowy wełny mineralnej URSA należy zapłacić średnio od 45 do 70 złotych. Oczywiście oprócz ceny samej wełny należy zwrócić uwagę także na koszt tak zwanej robocizny, a ten może być bardzo różny, w zależności między innymi od stopnia skomplikowania instalacji 

Choć może wydawać się to sporym wydatkiem, to wełna mineralna URSA gwarantuje wieloletnią trwałość, oraz wymierne korzyści związane ze zmniejszeniem strat ciepła.

Wełna mineralna URSA – czy warto? Podsumowanie.

A zatem, czy warto postawić na wełnę mineralną URSA w celu zapewnienia odpowiedniej izolacji termicznej budynku? Jak najbardziej tak. Stanowi ona bezpieczne rozwiązanie, które, pomimo dość sporych kosztów początkowych, szybko zwraca się w przyszłości. Podkreślić warto także, że wełna mineralna jest materiałem trwałym i bezpiecznym, dzięki odporności na wysokie temperatury i zmniejszeniu ryzyka zatrzymania się wilgoci w budynku. Jest to więc rozwiązanie, które warto rozważyć – zwłaszcza w przypadku starszych budynków.